Prowadząc szybki tryb życia może się zdarzyć, że zapomnimy o odpoczynku i swoim zdrowiu. Zmęczenie fizyczne i psychiczne może zakryć stres i zdenerwowanie, szczególnie często towarzyszące nam w dużych miastach. Nie mniej jednak dobre zdrowie psychiczne jest podstawą, by poradzić sobie z natłokiem obowiązków zawodowych i prywatnych. Zadaj sobie te 5 pytań i skontroluj stan swojego zdrowia psychicznego.

1. O czym myślę?

Czy jest coś, co nie daje Ci spokoju? A może niektóre myśli na stałe zagościły w naszym umyśle i nawet ich nie dostrzegamy? Jeśli są one negatywne, budzą w nas niepokój i nas zadręczają, w końcu odbije się to na naszym zdrowiu psychicznym. Postaraj się więc odnaleźć psychiczny spokój i usunąć z umysłu wszystkie nękające Cię myśli.

2. Czy jadam regularne, pełne posiłki?

Niepozorne pytanie, jednak często mając problem zaniedbujemy również swoje ciało, w tym regularne posiłki. Jemy w biegu, po kęsie, przy okazji. Zaniedbujemy najważniejszy posiłek dnia – śniadanie. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, jednak to bardzo negatywnie wpływa zarówno na nasze ciało, jak i nastrój.

3. Czy odczuwam zmęczenie?

Zmęczenie może być zakryte stresem i zdenerwowaniem. Spróbuj się wyciszyć, zrelaksować i zastanowić, kiedy ostatni raz naprawdę odpoczęłaś. Jeśli uświadomisz sobie, że potrzebujesz odpoczynku, unikaj hałasu, nadmiaru innych bodźców i powiedz bliskim, że potrzebujesz odpoczynku.

4. Jak się dziś czuję?

Ważne jest, by w porę dostrzegać zmiany w kondycji emocjonalnej, dlatego warto po prostu zadać sobie to pytanie. Czy jestem smutny? Czy coś mnie gryzie? Czy coś mnie przytłacza? Czy jest coś, co nie daje mi spokoju?

5. Co mi poprawi nastrój?

Zastanów się, na co masz ochotę. Może potrzebujesz świeżego powietrza i chciałabyś się wybrać na dłuższy spacer, ale nie miałaś na to czasu? Może masz ochotę na lekturę? Zastanów się, co wywoła uśmiech na Twojej twarzy i to zrób. Zadbaj nie tylko o potrzeby innych, ale też o własne. Zdrowy egoizm jest konieczny do zachowania równowagi psychicznej.