Zapewne nikt nie chce znaleźć się pod wpływem toksycznej osoby. Ich towarzystwo to nieuchronne i bardzo poważne zagrożenie zdrowia psychicznego. Gorzej, jeśli to Ty jesteś toksyczną osobą! Z poniższego artykułu poznasz pięć najważniejszych oznak, które mogą o tym świadczyć. Mamy nadzieję, że z ich pomocą będziesz w stanie lepiej rozwijać własną osobowość. Zapraszamy do lektury!

1. Zawsze masz rację

Nie ma ludzi nieomylnych. Nawet to, że masz rację, nie jest wbrew pozorom takie istotne. Za toksycznego możesz uważać się, jeśli odczuwasz notoryczną potrzebę podkreślania swojej racji. Nikt nie jest zainteresowany Twoim wywodem? Ktoś przyznał Ci rację, ale bez entuzjazmu?

Jako osoba toksyczna będziesz ustawicznie i agresywnie akcentować swoją rację. Doprowadzi to do negatywnego odbioru przez otoczenie.

2. Nie dajesz za wygraną

Sam w sobie upór jest dobrą cechą. Pomaga bowiem w osiąganiu życiowych celów. Jednak u osób toksycznych przybiera on bardzo niebezpieczną formę. Jeśli jesteś toksyczny, czujesz potrzebę gnębienia oponenta do samego końca. Odpuścisz tylko, jeśli ktoś, kto Cię zranił, przeprosi Cię na kolanach.

Co więcej, jeśli swoim zachowaniem doprowadzisz do emocjonalnej reakcji, będziesz ją wyśmiewał i deprecjonował. Wystarczy, że czasem odpuścisz.

3. Egoizm

Zdrowi ludzie kontaktują się ze swoimi przyjaciółmi „tak po prostu”. Pytają, co słychać. Prowadzą rozmowy o przysłowiowym niczym. Jeśli jesteś toksyczny, Twoja komunikacja z Twoimi przyjaciółmi jest niezwykle jednostronna. Odzywasz się do nich tylko wtedy, jeśli planujesz coś od nich uzyskać.

Kompletnie nie interesuje Cię przebieg dnia Twoich najbliższych. Dopóki czegoś Ci nie potrzeba, nie istnieją oni dla Ciebie. Toksyczność ta jest o tyle niebezpieczna, że osoba toksyczna często nie wie, że jej zachowanie jest złe. Wystarczy czasem zapytać o czyjeś życie i nie przerywać opowieści.

4. Zawsze masz rady

Dawanie rad przyjaciołom nie jest niczym złym. Świadczy o zainteresowaniu ich problemami i chęci pomocy. Jednak u osób toksycznych dawanie rad przybiera bardzo złą formę. Jeśli jesteś toksyczny, stajesz się Wujkiem Dobrą Radą. Swoje rady wygłaszasz nawet niepytany.

Twój przemądrzały ton bez wątpienia odstraszy wielu znajomych. Co gorsza, Twoje rady prawdopodobnie nie będą innowacyjne. Osoby toksyczne napawają się swoją mądrością. Tymczasem ich pomysły są bardzo często ekstremalnie trywialne. Z tym nawykiem możesz walczyć, gryząc się w język i odzywając tylko na prośbę.

5. Mówisz tylko o sobie

A o innych nawet nie pamiętasz. Kiedy ktoś mówi o sobie, kwitujesz to ogólnikowymi „yhm”, „rozumiem”, „ojej”, etc. Oczywiście nawet nie słuchasz. Z kolei jak najszybciej chcesz przejść do rozmowy na swój własny temat. Jeśli tak robisz, jesteś naprawdę trudnym rozmówcą. Spodziewaj się pytań w stylu „czy mnie w ogóle słuchasz?!”.

Świadczą one o frustracji jaką powodujesz dookoła siebie. Możesz w bardzo prosty sposób przeciwdziałać temu toksycznemu nawykowi. Kiedy ktoś do Ciebie mówi… milcz i słuchaj. Zadawaj też pytania pogłębiające dany temat.