Zakończenie relacji, doświadczenie rozstania i zamknięcie jakiegoś rozdziału w życiu bywa bardzo bolesne i może zostawić znaczące ślady. Bardzo często z powodu ogromnego żalu, popełniamy błędy, które są spowodowane ogromną tęsknotą i bólem. W tym artykule, przedstawiamy 4 najczęściej powtarzane złe kroki.

1. Angażowanie się w życie osoby, po zakończonej relacji

Kiedy dochodzi do rozstania warto pamiętać, że najskuteczniejszym i najszybszym sposobem na wyleczenie jest odcięcie się od wszystkiego co wiąże się z daną osobą. Niestety emocje, żal, tęsknota, brak pewności powodują, że chcemy wrócić do przeszłości. Jak to się objawia? Poprzez przeglądanie profili społecznościowych, oglądanie wspólnych zdjęć, a nawet poprzez śledzenie tej osoby.

2. Proszenie o kolejną szansę

Trwanie w relacji, która tak naprawdę została zakończona jest wykańczające. Dodatkowo tęsknota budzi ogromną i silną potrzebę walki o relacje, która w głowie cierpiącej osoby ma nadal szansę przetrwać. Najczęściej niestety to tylko wyobrażenia, ponieważ ta walka nie przynosi efektów. Warto w takim momencie z całych sił, zapanować nad emocjami.

3. Idealizacja i wybielanie błędów przeszłości

Cierpiąca osoba po rozstaniu, chcąc ratować związek i relacje, która wciąż budzi emocje, stara się nieustannie analizować przeszłość. Mimo częstych krzywd, złych słów i negatywnych emocji, byłego partnera stawia w jasnych barwach.

Dlaczego? Obiektywizm w przypadku silnych emocji jest bardzo stłumiany, co powoduje, że próbuje się wytłumaczyć wszystkie złe zachowania byłego partnera. Warto jednak skupić się nad tym czy na pewno dobrym pomysłem jest idealizowanie tej osoby, zamiast przeanalizowania jak wyglądała rzeczywistość.

4. Obwinianie siebie i doszukiwanie się błędów

Na sam koniec zostawiamy najczęściej popełniany krok, który nakręca spiralę kłębiących się emocji czyli obwinianie siebie. Najczęstszym objawem jest zadawanie sobie pytań:

  • Co zrobiłam nie tak?
  • Gdzie popełniłam błąd?
  • Czy byłam wystarczająco dobra?

Często zdarza się, że takie wątpliwości pojawiają się niepotrzebnie. Jednak silne emocje i tęsknota wzbudzają fałszywe wyrzuty sumienia. Warto zastanowić się nad tym ile faktycznie dała ta relacja. Może się okazać, że podkreślanie w sobie błędów jest zwykłą stratą czasu.