Empatia jest cechą, która zdecydowanie ułatwia budowanie relacji z innymi ludźmi. Możliwość współodczuwania i rozumienia cudzych emocji ułatwia komunikację i zrozumienie. Poziom rozwinięcia empatii jest kwestią bardzo indywidualną. Istnieją osoby, które mają tę cechę rozwiniętą w sposób ponadprzeciętny, co niestety ma swoje negatywne konsekwencje. 

1. Osoby empatyczne potrzebują dużo czasu na regenerację i odpoczynek

Współodczuwanie i wspieranie innych osób, potrafi być bardzo męczące. Dodatkowo, osoby z ponadprzeciętnie rozwiniętą empatią często mają skłonność do analizowania cudzych problemów i poświęcania im bardzo dużej ilości energii.

Często mają również problem ze stawianiem granic, co skutkuje emocjonalnym wyczerpaniem. Z tego też powodu, osoby empatyczne zazwyczaj lubią spędzać czas w swoim towarzystwie. Pozwala im to na regenerację i odpoczynek.

2. Charakteryzuje ich skrytość i lęk przed wykorzystaniem

Osoby empatyczne bardzo chętnie pomagają innym w rozwiązywaniu ich problemów. Zawsze znajdą czas na to, żeby wysłuchać swoich bliskich, wesprzeć ich i pocieszyć. Jednocześnie same są dość skryte i niechętnie mówią o swoich troskach.

Warto również wspomnieć, że wiele osób posiadających dobrze rozwiniętą empatię żyje w strachu przed wykorzystaniem. Ze względu na swoją wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, osoby empatyczne mogą paść ofiarom manipulatorów.

3. Czasami są kapryśni i niezdecydowani

Intensywne przeżywanie cudzych czuć i emocji sprawia, że osoby empatyczne czasami nie mają dostępu do własnych emocji. Następstwem takiego stanu rzeczy jest rozdrażnienie, kapryszenie i brak umiejętności podejmowania decyzji w zgodzie ze sobą.

Jeśli jednak osobie empatycznej zdarzy się wpaść w zły humor, prawdopodobnie spróbuje ona zrobić wszystko, żeby nie być nieprzyjemną dla innych.

4. Często mają doskonałe poczucie humoru

Ciągłe zmaganie się ze swoimi i cudzymi emocjami sprawia, że osoby z dobrze rozwiniętą empatią szukają sposobów na odprężenie się i rozładowanie nadmiaru emocji. Większość z nich lubi się śmiać i żartować, dając upust nagromadzonym emocjom.

Dzięki umiejętności wczuwania się w nastrój innych, osoby empatyczne zwykle potrafią dopasować swoje żarty do towarzystwa, w którym się znajdują.

5. Mogą paść ofiarą wampirów energetycznych

Wampiry energetyczne to osoby, które lubią brać, ale niekoniecznie dają coś od siebie. Do życia potrzebują cudzej energii, zaangażowania, wsparcia, uwagi i współczucia. Niestety, osoby charakteryzujące się ponadprzeciętnie rozwiniętą empatią, bardzo łatwo mogą paść ofiarom wampirów energetycznych, które będą żerować na ich energii i umiejętności współodczuwania.

6. Nie odmawiają pomocy i zawsze wspierają słabszych

Rozwinięta empatia sprzyja pomaganiu. Większość osób, które widzą i rozumieją czyjś problem, stara się pomóc w rozwiązaniu go. Dlatego też, osoby empatyczne, dostrzegające cudze troski i zmartwienia zawsze starają się pomóc.

7. Nie boją się być sobą

Osoby empatyczne zwykle są zbyt wrażliwe i delikatne, żeby móc udawać kogoś, kim nie są. Z tego powodu nie bawią się w żadne gierki, intrygi i manipulacje. Mają odwagę do bycia sobą, a dodatkowo często mają wysoko rozwiniętą samoświadomość.

8. Potrafią mocno i szczerze kochać

Umiejętność współodczuwania i rozumienia emocji innych sprawia, że osoby empatyczne są bardzo dobrymi partnerami. Z łatwością przychodzi im patrzenie na świat z perspektywy drugiej połówki, dzięki czemu doskonale rozumieją jej potrzeby i emocje. Empatyczny partner będzie również dbał o osobę, którą kocha, okazując jej czułość, troskę i zainteresowanie.

9. Są niezastąpionymi przyjaciółmi

Jedną z cech, która wyróżnia osoby empatyczne jest to, że nie wartościują one ludzi, tylko każdego człowieka starają się traktować równo. Są wiernymi przyjaciółmi, pełnymi życzliwości i pozytywnego nastawienia. Co więcej, osoby empatyczne są bardzo lojalne i zawsze murem stoją za swoimi bliskim.

10. Potrafią wyczuwać kłamstwo i negatywne intencje

Ze względu na umiejętność współodczuwania oraz wczuwania się w cudze emocje, większość empatycznych osób potrafi zauważyć, kiedy ktoś próbuje je okłamać. Wrodzona intuicja podpowiada im, kiedy ktoś gra nieczysto lub ma złe intencje. Jeżeli tylko nie trafią na wyrachowanych, przebiegłych manipulatorów i bardzo doświadczonych kłamców, to nie powinny mieć problemu z unikaniem osób, które nie są do nich nieżyczliwie nastawione i chcą je wykorzystać.