W relacjach partnerskich bywa różnie. Zazwyczaj jednak kiedy wchodzimy w nowy związek mamy w tym swój cel. Szukamy miłości, empatii, towarzystwa oraz wzajemnego zrozumienia. Czasami pojawia się jednak problem, który jak mogłoby się wydawać nie ma prawa istnieć – jest nim samotność. Jak radzić sobie z samotnością i brakiem zrozumienia? Skąd wynika poczucie osamotnienia?

Natura ludzka a samotność

Człowiek z natury jest istotą stadną. Już w dzieciństwie tworząc grupy oparte na wspólnej zabawie, poprzez relacje rówieśnicze w kolejnych etapach nauczania aż do momentu założenia rodziny. Mimo, że mamy wokół wiele osób, często bardzo bliskich z którymi spędzamy czas bardzo często odczuwamy poczucie braku. W codzienność naszego związku wdziera się brak zrozumienia, obecności, nieokreślona samotność, która w ciszy niszczy partnerstwo. Żyjemy razem ale osobno. Dlaczego tak się dzieje? Co jest nie tak?

Co tak naprawdę oznacza samotność w związku?

Samotność tego rodzaju oznacza odczuwanie przez obu lub jednego z partnerów bliżej nieokreślonego poczucia braku i pustki mimo przebywania w związku. Tego rodzaju stan rzeczy może mieć różne przyczyny i oblicza. Brak radości i szczęścia w życiu tylko jedno z uczuć jakie może pojawiać się w relacji. Osoba cierpiąca z powodu samotności w relacji bardzo często odczuwa bowiem jeszcze szereg innych emocji z jakich druga osoba nie zdaje sobie sprawy. 

Jakie są przyczyny samotności w związku?

Przyczyny samotności w związku zwykłe mają głębokie podłoże. Po pierwsze tkwią w osłabieniu więzi uczuciowej i seksualnej między partnerami. W związku partnerskim w którym pojawia sie uczucie samotności zwykle obie strony nie kłócą się i są pozornie zgodne. Wspólnie wykonują obowiązki domowe, zajmują się dziećmi. Często jednak unikają przebywania w domu w towarzystwie partnera zastępując relację odwiedzinami u przyjaciół, rodziców, znajomych czy nawet uciekając w romans. Dla otoczenia takie pary bardzo często sprawiają wrażenie idealnych, jednak pod tą osłonką kryje się zimno i brak wzajemnych relacji. Bardzo często prowadzi to do powolnego rozpadu związku. Partnerzy mogą pozornie wymieniać się doświadczeniami z dnia, przeżyciami w pracy czy pytać o samopoczucie, często jest to jednak wymuszone i sztuczne oraz sprawia, że ogień stopniowo wygasa.

Czy ten problem dotyczy mojego związku?

To pytanie, które z pewnością zadaje sobie w tej chwili wielu czytelników. Jak to sprawdzić? Oto lista pytań. Jeżeli odpowiesz pozytywnie minimum na cztery z nich problem samotności w związku może dotyczyć również Ciebie. 

1. Nie czuję się szczęśliwa w obecnym związku. 

2. Mimo, że mam partnera często czuję samotność i brak zrozumienia.

3. W naszym związku brakuje czułości i pocałunków. Czuję samotność. 

4. Mało czasu spędzamy w swoim towarzystwie. Mamy osobnych znajomych, przyjaciół i pasje.

5. Czuję, że nasz związek nie ma sensu, wszystko niemal wszystko co wykonuję

6. Nie mam wsparcia od partnera, mój związek opiera się na wzajemnym unikaniu.

7. Nie czuję zrozumienia od partnera.

Poniżej znajdziesz rady. Jeżeli na przynajmniej 3-4 pytania odpowiedziałeś twierdząco oznacza to, że Twój związek partnerski może cierpieć z powodu samotności. 

Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, warto jednak poznać kilka opcji, które mogą pomóc przy naprawianiu relacji. Jedną z nich jest szczera rozmowa. To bardzo ważne, aby oboje partnerzy mówili o swoich emocjach, potrzebach i wymaganiach, bez zbędnych roszczeń. Kolejną możliwością jest podział czasu w taki sposób aby zapewnić sobie czas tylko we dwoje. Warto również wspomnieć o „świeżości” w relacjach. Wspólny wypad do kina, spontaniczna wycieczka czy odkrywanie nowych dyscyplin sportowych to tylko niektóre ze sposobów w jakie można spędzać czas we dwójkę wciąż na nowo. W poważnych zaburzeniach w relacji można skorzystać z pomocy terapeutycznej. Terapia par to coraz częściej wybierane rozwiązanie.