Jesteście razem od pewnego czasu i właściwie dogadujecie się całkiem nieźle, ale w sypialni coś nie iskrzy? Jesteście przyjaciółmi, macie plany na przyszłość, ale seks zamiast wzajemnej przyjemności prowadzi do narastającej frustracji? Bez dopasowania również w obszarze seksualności, nie sposób stworzyć prawdziwie harmonijnego związku. Jak rozpoznać najważniejsze oznaki seksualnego niedopasowania?

1. Brach chęci na ustępstwa

W sypialni tak jak w innych obszarach wspólnego życia – kluczowe znaczenie ma umiejętność dochodzenia do kompromisów. Jeśli wasze pragnienia i oczekiwania są zupełnie odmienne i każde próbuje narzucić drugiej stronie własne pomysły, trudno mówić o porozumieniu czy dopasowaniu. Oczywiście, warto próbować nowych rzeczy, realizować wzajemne fantazje i dobrze się przy tym bawić. Ważne jest jednak, aby obie strony były tak samo przekonane do podejmowania określonych działań. Jeśli brak kompromisu i nikt nie zamierza ustąpić, możliwe, że nie jesteście seksualnie dopasowani.

Różnice nie do pogodzenia

Staracie się osiągnąć kompromis, ale różnice okazują się nie do pokonania? Zdarza się, że partnerzy za bardzo różnią się w obszarze seksualności i pogodzenie ich odmiennych wizji zwyczajnie nie jest możliwe. Jeśli jeden z partnerów jest zdecydowanie monogamiczny, a drugiemu marzy się związek poliamoryczny, trudno wyobrazić sobie jakieś rozwiązanie satysfakcjonujące oboje. To samo dotyczyć może innych kwestii, związanych z życiem seksualnym, takich jak prokreacja czy stosowanie antykoncepcji. Jeśli pomimo rozmów, nie jesteście w stanie wypracować wspólnego stanowiska i cierpi na tym jakość waszego współżycia, możliwe, że jesteście  niedopasowani. Czasami jednak jednemu z partnerów uda się przekonać drugą stronę do własnego punktu widzenia. Warto spróbować, zanim na dobre skreślicie ten związek!

Brak szacunku i zrozumienia dla potrzeb drugiej strony

Nawet jeśli wasze wyobrażenia co do tego, jak powinno wyglądać wasze życie seksualne są różne, powinniście szanować potrzeby i pragnienia partnera. Sypialnia absolutnie nie jest miejscem na zawstydzanie, upokarzanie i wyśmiewanie. Jeśli to, co proponuje partner wydaje się nie do przyjęcia, powinniście o tym rozmawiać. Nie chodzi o to, żeby robić cos wbrew sobie. Warto jednak uwzględniać wzajemne oczekiwania. W końcu do udanego współżycia potrzeba dwojga!