Na naszej drodze spotykamy rożnych ludzi. Czasem relacje z nimi są miłe i przyjemne, a czasem nie należą do łatwych. Niejednokrotnie można spotkać w swoim życiu osobę, która destrukcyjnie wpływa na nasze życie. Na początku znajomości możemy pewnych rzeczy nie zauważać, jednak gdy po jakimś czasie zaczyna nam w głowie zapalać się czerwona lampka, warto przeanalizować czy relacja w jakiej znaleźliśmy się z druga osobą jest dla nas pozytywna, czy może źle oddziaływuje na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Najczęściej toksyczne relacje dotyczą relacji z partnerem ale nie zawsze gdyż osobą, która destrukcyjnie wpływa na nasze życie może okazać się członek rodziny, przyjaciółka czy znajomy z pracy. Pewnych relacji nie da się w 100% zakończyć jeśli jesteśmy zmuszeni do kontaktu z nią, ale zawsze możemy postawić swoje własne granice i poczuć się uwolnionym od osoby toksycznej. Jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że masz do czynienia z toksyczną osobą? Sprawdź 6 zachowań, które mogą być ich oznaką.

Oznaki, które świadczą o tym, że prawdopodobnie znalazłeś się w toksycznej relacji

1. Stale postrzega siebie jako jako ofiarę

Osoba ta jest przekonana, że wszystkie nieszczęścia jakie zdarzają się w jej życiu spowodowane są przez innych ludzi, nigdy przez nią samą. Ciebie też prędzej czy później zacznie obwiniać za zło jakie ją spotyka.

2. Często wpada w nieuzasadnioną zazdrość

Nie ma miłości bez zazdrości? Ten slogan już dawno został obalony. Jeśli druga osoba cię kocha i ci ufa powinna panować nad swoimi wybuchami zazdrości w przeciwnym razie robi krzywdę wam obojgu.

3. Wysysa z ciebie siły i radość z życia

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o pojęciu „wampira energetycznego” po spotkaniu z którym czujesz się jakby opuściły cię siły do życia i radość. Osoba taka wprowadza cię w negatywny nastrój i przygnębienie. Wampiry wysysają z ciebie energię i musi upłynąć sporo czasu aż znów poczujesz się dobrze.

4. Wzbudza w tobie poczucie winy

Kontroluje i manipuluje tobą abyś to ty poczuł się źle. Masz mylne wrażanie, że twoją winą jest jej złe samopoczucie

5. Nie szanuje twoich granic i twojego słowa „nie”

Wyśmiewa twoje stawienia granic lub po prostu je ignoruje i nie przyjmuje do wiadomości, że coś może nie być po jej myśli.

6. Jest skupiona wyłącznie na swojej osobie

Nie jest zainteresowana twoimi sprawami i nie obchodzą jej to co ty masz o sobie do powiedzenia, liczy się tylko to żeby ona mogła się wygadać i zrzucić na ciebie swój ból.

Powyższe sygnały powinny być dla ciebie znakiem i impulsem do obiektywnego ocenienia sytuacji i zastanowieniu się czy ta relacja ma sens.