Rozpad związku jest często bardzo bolesny. W niektórych przypadkach bywa zupełnym zaskoczeniem, a czasami ciągnie się latami wraz z narastającymi problemami. Przyczyny rozwiązania związku bywają różne. Najczęściej dochodzi do tego z bardzo ważnych powodów. Jednak do rozpadu mogą się przyczynić również mniej oczywiste czy wręcz zaskakujące motywy.

Czy to czas na rozstanie? 8 najczęstszych powodów, przez które dochodzi do rozpadu związku

1. Zazdrość często prowadzi do zakończenia związku.

Dzieje się tak dlatego, że brakuje w nim swobody i korzystania z pewnej miary wolności. Co można zrobić w takiej sytuacji, by nie doszło do rozstania? Bardzo dobrym sposobem jest szczera rozmowa. Warto przy tej okazji zapewnić współmałżonka o swoim głębokim uczuciu, dzięki czemu nie będzie się czuł zagrożony.

2. Brak intymności w związku może doprowadzić do pozostawienia współmałżonka.

Okazuje się, że jest to bardzo częsta przyczyna rozstania. Ocenia się, że co drugi związek kończy się z powodu nieokazywania sobie czułości. Nie chodzi przy tym jedynie o seks, ale również o przytulanie się, czułe gesty, gorące pocałunki, a nawet zwykłe całusy przed wyjściem z domu.

3. Długotrwały romans jest najczęstszą przyczyną rozstania.

Ukrywanie więzi intymnej z inną osobą, to cios w samo serce. W takiej sytuacji zaufanie, które jest kluczowym spoiwem małżeństwa, przestaje istnieć. Dla wielu osób taki stan rzeczy jest nie do przyjęcia. Pozostawia głębokie rany psychiczne i to często na długie lata.

4. Spadek komunikacji między partnerami może z biegiem lat nadwyrężyć, a nawet zerwać wieź małżeńską.

Zdarza się to w sytuacjach, gdy uczucie traci na sile, a małżonkowie spędzają ze sobą coraz mniej czasu. Jeśli mąż i żona mają odmienne sposoby na spędzanie wolego czasu, to należy się spodziewać, że będą się od siebie coraz bardziej oddalać.

5. Czy to czas na rozstanie? Do rozstania może dojść z powodu złej higieny osobistej.

Dla wielu może to być zaskakujące, ale życie pokazuje, że takie przypadki również się zdarzają. Jeśli jeden z partnerów nie dba o czystość, to z czasem może się to stać wręcz nieznośne dla drugiej strony. Na szczęście nie jest to problem, nad którym nie można zapanować. Szczera rozmowa powinna przynieść pożądane rezultaty.

6. Brak pracy jednego z partnerów

Czasami nawet brak sukcesów zawodowych może poważnie obciążyć związek. Szczególnie wrażliwe na tym punkcie są kobiety, które pragną, by partner zapewnił im bezpieczeństwo pod tym względem.

7. Zmiany w wyglądzie przyczyniają się czasami do rozpadu związku

Dzieje się to w sytuacjach, gdy ząb czasu zmienia jednego z partnerów, a drugi zachowuje atrakcyjność. Nie wszyscy rozumieją, że taki stan rzeczy wcześniej czy później dotknie każdego.

8. Pracoholizm

Niektórzy małżonkowie tak cenią swoją pracę, że spędzają w niej więcej godzin niż muszą. Niekoniecznie jest to tożsame z materializmem, ale w tym wypadku nie ma to większego znaczenia. Jeśli ktoś jest bardziej związany z pracą zawodową niż z małżonkiem, to nie powinien się dziwić rozpadowi związku.

Czytaj także: Rozstanie. Dlaczego to takie trudne? 7 porad, dzięki którym pójdziesz dalej