Rozstanie zawsze jest trudnym okresem, który dla wielu osób jest bardzo ciężki do przeżycia. Często zdarza się jednak, że partnerzy starają się do siebie wrócić, ponieważ nadal czują coś do siebie. Niestety w bardzo wielu przypadkach, takie próby powrotu nie kończą się zbyt dobrze. Bardzo ciężko jest naprawić popsute relacje, dlatego odbudowa związku na nowo jest tak bardzo trudnym zadaniem. 

Jak wskazują badania: 40% par po rozstaniu podejmuje próbę, by zacząć jeszcze raz (Dailey i in., 2009). Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które mogą pomóc w powrocie. 

1. Odbudowa zaufania

Zaufanie w związkach jest bardzo ważne, dlatego trzeba tak dużą uwagę przykładać do niego. Jeżeli w związku zaufanie zostało nadszarpnięte, to jego odbudowa nie będzie łatwa, jednak bez niej ciężko będzie powrócić po rozstaniu.

Partnerzy chcący odbudować wzajemne relacje, muszą na nowo zacząć sobie ufać bez względu na przyszłość. Doświadczenie pokazuje, że jedynie związki, w których wzajemne zaufanie jest bardzo silne, potrafią przetrwać najtrudniejsze chwile. Zaufanie można budować na różne sposoby, Warto zacząć od wykonywania wspólnych czynności w ramach relaksu.

2. Odrzucenie przeszłości

Brak rozliczenia z przeszłością, może w znacznym stopniu rzutować na obecny stan związku. Z tego powodu, trzeba się z nią jak najszybciej rozliczyć, by nie pozostawiać żadnych wątpliwości. Najlepsza oczywiście jest szczera rozmowa, w której należy poruszyć wszystkie kluczowe kwestie.

Pomoże ona również odbudować szacunek do drugiej osoby i pozwoli partnerom na lepsze zrozumienie się nawzajem. Rozwiązanie kluczowych kwestii, które kiedyś stały się kością niezgody, jest kluczowe w budowie związku na nowo.

3. Poznanie na nowo

Jeżeli od rozstania minęło już sporo czasu, to warto, jest nawzajem poznać się na nowo. Z pewnością każdy z partnerów w tym czasie przeżył wiele ekscytujących sytuacji. Dzięki chęci zgłębienia drugiej osoby na nowo, w człowieku budzi się zaciekawienie, które sprzyja przy tworzeniu związku na nowo.

Z pewnością  stara miłość nie rdzewieje, jednak czas zmienia ludzi, dlatego dobrze jest usiąść do rozmowy i na nowo poznać się nawzajem.

4. Pozytywne myślenie

Chęć powrotu do związku powinna iść w parze z pozytywnym myśleniem. Jeżeli nasza głowa będzie pełna złych myśli, to nie będziemy w stanie na nowo zbudować satysfakcjonującej relacji. Najlepiej złe myśli zastąpić tymi dobrymi, aby nasze nastawienie pomagało przy budowie relacji na nowo.

Warto do swojego życia w związku wprowadzać jak najwięcej pozytywnych bodźców, ponieważ przynoszą one same dobre rzeczy. Takie nastawienie może okazać się kluczem do sukcesu.