Nie każdy dzień spełnia nasze oczekiwania, więc czasami musimy zaakceptować spadki nastroju i energii. Jednak gdy brak sił do codziennego funkcjonowania staje się coraz bardziej uciążliwy, a smutek i trudności w relaksacji nas dopadają, warto zbadać przyczyny takiego stanu i sprawdzić co najbardziej wpływa na nasze życie. Dalajlama wymienił kilka subtelnych złodziei energii życiowej, które niezauważalnie nas okradają.

Dalajlama, jako duchowy lider Tybetańskiego Buddyzmu, często podkreśla ważność ochrony i szacunku dla energii życiowej. Chociaż nie używa wyrażenia „złodzieje energii życiowej”, istnieją pewne koncepcje związane z utratą energii życiowej lub jej marnotrawieniem, które można odnieść do nauk i praktyk duchowych propagowanych przez Dalajlamę. 

Oto 8 koncepcji złodziei energii według Dalajlamy, które niezauważalnie nas okradają

1. Zadłużenie

Życie stawia nas w sytuacji, gdzie musimy zaciągać kredyty lub inne pożyczki. Posiadanie długów okrada nas z energii życiowej i zakłóca nasz spokój ducha. Życie staje się łatwiejsze, gdy nie musimy martwić się o spłatę rat, dlatego też warto pozbyć się długów, co pozwoli nam spać spokojnie.

2. Nieład

Gromadzenie niepotrzebnych rzeczy to przytłaczający nawyk. Kiedy otaczamy się nadmiarem przedmiotów, przestrzeń wokół nas zaczyna się zagracać. Zagracona przestrzeń powoduje rozproszenie uwagi, co z kolei utrudnia skupienie się na ważnych rzeczach i zadań. Otoczenie pełne zbędnych przedmiotów jest niepokojące dla naszego umysłu i wpływa na energię życiową.

3. Zmęczenie fizyczne

Zmęczenie fizyczne wynikające z braku odpoczynku sprawia, że nasze ciało nie funkcjonuje w pełni. Odczuwamy osłabienie, trudności w koncentracji i wykonywaniu codziennych zadań. Brak energii powoduje również spadek produktywności i efektywności w pracy oraz innych sferach życia. Brak odpoczynku to jedno z najczęstszych źródeł braku energii.

4. Sytuacje stresujące

Nadmiar stresujących sytuacji negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, co powoduje problemy ze snem oraz negatywne konsekwencje dla zdrowia. Nic dziwnego, że przy silnym stresie odczuwamy brak energii do normalnego funkcjonowania.

5. Działanie w sprzeczności z sobą

Skupiając się jedynie na tym, co należy do naszych obowiązków, i pomijając to, z czym się zgadzamy lub co przynosi nam radość, narażamy się na zaburzenie równowagi w życiu i utratę energii. Ważne jest, aby znaleźć czas na wypracowanie priorytetów, które pozwolą nam odzyskać harmonię między naszymi obowiązkami a własnymi potrzebami.

6. Podtrzymywanie urazy

Trwanie w błędnych przekonaniach, nieustanne rozpamiętywanie dawnych rozczarowań i przykrości to jeden z największych złodziei energii. Poprzez to, że rozpamiętujemy przeszłość stajemy się niewolnikiem naszych własnych emocji.

7. Bezsensowna walka z przeciwnościami

Często napotykamy sytuacje, które są poza naszą kontrolą. Mogą to być trudności w codziennym życiu, przeciwności losu czy zachowanie innych ludzi. Dążenie do zmienienia sytuacji, która jest poza naszym wpływem, prowadzi tylko do frustracji, niezadowolenia i marnowania energii.

8. Brak troski o zdrowie

Brak troski o zdrowie i ignorowanie potrzeby odpoczynku skutkuje brakiem energii na dłuższy czas. Nie możemy funkcjonować w ten sposób przez cały czas, dlatego warto pamiętać, że ciało nie jest maszyną i w pewnym momencie może odmówić posłuszeństwa.

Zobacz także: Człowiek w kryzysie – stale przeżywane silne emocje są wyczerpujące psychicznie