Po czym można rozpoznać osobę narcystyczną, czy też manipulanta? To pytanie stosunkowo często zadają sobie osoby, które z próbują uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemności, czy też interesują się szeroko rozumianą psychologią. Co więcej, techniki te wykorzystywane są powszechnie w niektórych zawodach. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, czym tak naprawdę charakteryzują się techniki pozwalające zidentyfikować narcyza oraz manipulanta.

Kim jest manipulant oraz narcyz?

Aby moc rozpoznać osobowość narcystyczną, czy też manipulanta, konieczne jest określenie cech psychologicznych, które pozwalają na wywarcie na drugiej osobie odpowiedniego nacisku psychicznego. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze są to cechy negatywne. Jest to bowiem uzależnione od tego, czy działania te w stosunku do drugiej osoby wywołują negatywne zmiany:

-Fizyczne, takie jak na przykład niewyspanie się, czy też ogólne osłabienie organizmu.

-Psychiczne, w tym, chociażby stany depresyjne.

-Emocjonalne, czego doskonałym przykładem mogą być nagłe wahania nastroju.

W dużej mierze techniki wykorzystywane przez manipulantów oraz osoby narcystyczne oparte są na szantażu emocjonalnym, czego doskonałym przykładem może być stwierdzenie „Gdybyś mnie kochał/a, to zrobił/a byś to o co cię proszę” W ten sposób manipulant lub narcyz wywołuje nacisk na psychikę danej osoby. Nie oznacza to jednak, że nie można się bronić przed tego typu technikami.

Jakie są popularne zwroty używane przez manipulanta, czy też narcyza?

Aby móc obronić się przed tego typu technikami, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z często używanymi przez manipulantów. Oprócz wymienionego przez nas powyżej należą do nich również:

-„Dlaczego nie możesz być tak jak…”

-„Twierdzisz, że jestem kłamcą?”

-„Popełniłem raz błąd. Dlatego, że raz zrobiłem/am coś złego, uważasz, że jestem złym człowiekiem?”

-„Jeżeli naprawdę by ci zależało, to…”

Oraz wiele innych, których nie sposób jest wymienić. Aby móc je rozpoznać, konieczny jest między innymi szerszy kontekst dotyczących danej sprawy, czy też relacji. Warto też zwrócić uwagę na ton danej wypowiedzi. Bez tego bowiem nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy dana osoba jest narcyzem, czy też manipulantem.

Czytaj także: 8 oznak tego, że nadszedł czas, aby pozbyć się toksycznych osób ze swojego życia. Zadbaj o własny spokój