Poznaj najbardziej powszechne formy manipulacji w związku. Zapewne każdy z nas słyszał o tym, że miłość jest ślepa. Na pewno jest w tym jakieś ziarno prawdy, ponieważ gdy jesteśmy zakochani, często nie zauważamy wad i złych stron swojej drugiej połówki. Czasem nie ma w tym nic złego, jednak są takie sytuacje, kiedy nasz partner zachowuje się wobec nas naprawdę nie w porządku.

Taka relacja na dłuższą metę może być szkodliwa, wyniszczająca i obniżająca samoocenę. Jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk w każdym związku jest manipulacja. Łatwo ją przeoczyć, dlatego też trzeba dokładnie przyjrzeć się relacji z wybrankiem i obiektywnie ocenić, czy nie zachowuje się w nieodpowiedni sposób. Ta lista niebezpiecznych znaków może pomóc wam w naprawie relacji lub w zerwaniu jej, gdy nic innego nie przyniesie rezultatu.

Jak rozpoznać, czy partner Tobą manipuluje? 7 sygnałów, które powinny Cię zaniepokoić

1. Twoje poczucie własnej wartości jest zachwiane

To wieloetapowy proces, który może zacząć się dość niewinnie. Najpierw zwróci ci uwagę, zgani za zrobienie czegoś nie w taki sposób, jak on by tego oczekiwał. Po pewnym czasie będzie wyładowywał na tobie swoje frustracje i będzie obwiniał cię za własne niepowodzenia. Ty zaczniesz czuć się coraz gorzej i zaczniesz myśleć, że nie jesteś nic warta. W ten sposób będzie próbował zyskać nad tobą przewagę tylko po to, byś stała się od niego zależna.

2. Ma tendencje do obrażania się i do milczenia

Podstawą każdego związku jest rozmowa oraz umiejętność wypracowania wspólnego kompromisu. Jeżeli twój wybranek woli się obrazić i nie odzywać się do ciebie dzień lub dwa, to jest to bardzo niedojrzałe i dziecinne zachowanie. Na pewno będzie chciał wymusić na tobie przepraszanie, chociaż zaistniała sytuacja nie była ani trochę twoją winą.

3. Winą za niepowodzenia obarcza ciebie

Osoby, które zachowują się w ten sposób, nie potrafią przyznać się do błędu. Będą robić wszystko, by odwrócić kota ogonem i zrzucić winę na bliską osobę. Takie sytuacje mogą sprawić, że będziesz czuć się po prostu źle, a twoje samopoczucie będzie stale obniżone.

4. Nie możesz swobodnie wyrazić własnych wątpliwości

Osoby manipulujące kierują się emocjami i bywają bardzo porywcze. Jeśli nie możesz opowiedzieć wprost o swoich obawach, ponieważ twój partner reaguje złością bądź irytacją, to jest to bardzo niepokojący objaw. Nawet najmniejsza sytuacja związana z wymianą trefnej rury może skończyć się poważną awanturą, gdy manipulant uzna, że wątpisz w jego zdolności.

5. Odczuwasz ciągłe spięcie i niepewność

Twój partner może specjalnie trzymać cię w napięciu. Pragnie mieć nad tobą całkowitą kontrolę, dlatego też nie chce, byś czuła się pewnie w waszej relacji. Dzięki temu będzie wiedział, że może wymusić na tobie wszystko, co tylko zechce.

6. Twierdzi, że wie lepiej, czego ci potrzeba

Umiejętność rozmowy o wzajemnych potrzebach jest bardzo ważna w związku. Jeżeli nie możesz swobodnie wyrazić własnej opinii, a twój partner wmawia ci, że zna lepiej twoje potrzeby, to można uznać to za jeden z niebezpiecznych znaków świadczących o manipulacji.

7. Nie potrafi przeprosić

Osoba manipulująca nigdy nie przyzna się do winy, dlatego też nigdy cię nie przeprosi. Twój partner zawsze będzie próbował zrzucić wszystko na ciebie, byś to ty musiała się przed nim kajać. Nie pozwól, by obarczał cię odpowiedzialnością za własne niepowodzenia.

Czytaj także: Typy manipulacji w związku, które stosowane są przez zaborczych i niepewnych siebie mężczyzn