Osoba wysoko wrażliwa inaczej zwana WWO, to nowe hasło w psychologii, określające pewne zachowania danej osoby. Przede wszystkim jest bardzo wyczulona na wszystkie bodźce, zarówno smakowe, zapachowe, jak i dźwiękowe. Odbiera z otoczenia i przyswaja znacznie więcej informacji niż przeciętna osoba.

Jest nazywana osobą czującą, a nawet intuicyjną, ponieważ doskonale potrafi wyczuć emocje innych ludzi, czy atmosferę w danym miejscu. Z jednej strony takie odczucia są darem, ponieważ osoby wysoko wrażliwej nie da się oszukać, a z drugiej może być to uciążliwe.

Osoba wysoko wrażliwa powinna ze względu na swoją wrażliwość jak najwięcej przebywać na łonie natury, potrzebuje więcej ciszy i spokoju, a przede wszystkim kontaktu ze spokojnymi ludźmi. Jeśli w jej życiu pojawiają się konflikty, wówczas osobę wysoką wrażliwą bardzo to wyczerpuje, do tego stopnia, że musi zregenerować siły nawet przez kilka dni.

Jak poradzić sobie z osobą wysoko wrażliwą?

Aby poradzić sobie z nadmiarem emocji, musi ona stale je przetwarzać na coś pozytywnego, aby jej to nie przygniotło. Korzyścią jest to, że można takiej osobie pomóc, ponieważ są dostępne książki na ten temat z ciekawymi poradami. Zaletą wysokiej wrażliwości jest ogromna kreatywność i łatwość odnajdowania swoich pasji. Rzadko kiedy taka osoba dopasuje się do otoczenia, ponieważ wrażliwość jest zbyt silna. Najwięcej korzyści przyniesie jej praca na własny rachunek, gdzie będzie mogła dopasować działania do swoich aktualnych możliwości.

Osoby wysoko wrażliwe muszą częściej wypoczywać niż pozostali, ze względu na to, że zbyt szybko się męczą psychicznie. Psychika takiej osoby non stop pracuje, czasem również w nocy. Zdarza się, że osoba wysoko wrażliwa budzi się nawet kilka razy w nocy i myśli o sytuacji, która wydarzyła się nawet kilka dni wcześniej. Natomiast jeśli wykorzysta swój dar, wówczas potrafi znaleźć bardzo kreatywne rozwiązania na różne problemy, w szybkim czasie. Jej dostęp do intuicji jest zwielokrotniony, słyszy ją o wiele lepiej i głębiej. Dzięki temu wie, z kim się zaprzyjaźnić, jaką pracę podjąć czy z czego należy zrezygnować.

Gdzie się odnajdzie osoba wysoko wrażliwa?

Jest wiele zawodów, w których osoby wysoko wrażliwe się odnajdą, ze względu na ogromny dar empatii. Może to być praca ze zwierzętami, z małymi dziećmi, z osobami starszymi, w ogrodzie, w obsłudze klienta, czy w agroturystyce. Komunikacji z osobą wysoko wrażliwą trzeba się nauczyć, ponieważ może się wydawać, że jest nieśmiała lub wycofana. Jest to reakcja obronna, aby nie poczuła się skrzywdzona, gdyż wszelki krzyk, ataki agresji czy złość w jej kierunku przyjmuje i chłonie jak gąbka. Czasem ma zdolności wyczuwania energii w danym pomieszczeniu i jeśli nie jest sprzyjająca, wówczas bardzo szybko wychodzi z takiej sytuacji czy pomieszczenia. Źle się czuje w miejscach publicznych, hałaśliwych, pubach, dyskotekach, ponieważ nadmiar bodźców ją bardzo przytłacza. Najbardziej lubi naturalne zapachy, a wszelkie substancje sztuczne, chemiczne wyprowadzają ją z równowagi lub ma wrażenie alergii na nie. Lubi oglądać spokojne i wesołe filmy oraz słuchać inspirujących audycji.

Wysoka wrażliwość odnosi się do czterech obszarów, jakimi są:

  • głębokie przetwarzanie informacji,
  • łatwość ulegania przestymulowaniu,
  • reaktywność emocjonalna i empatia,
  • wyczulenie na subtelności.

Wysoka wrażliwość może stanowić trudność w codziennym działaniu. Pewne czynniki mogą wpływać na wyczerpanie układu nerwowego, co zwiastuje przemęczeniem. Przede wszystkim u osób WWO bardzo ważna jest kwestia odpoczynku i regeneracji. Warto dostosować do siebie intensywność życia codziennego. Należy pamiętać, że bycie Osobą Wysoką Wrażliwą nie jest czymś gorszym. Może być czymś trudniejszym, czymś innym. Niektórzy uważają to za pozytywny aspekt życia.

Czytaj także: Dlaczego warto spędzać czas samotnie? Poznaj 5 powodów