Rodzina powinna być bezpieczną przystanią, ciepłym schronieniem do którego zawsze możemy się zwrócić w gorszych chwilach. Powinno być to miejsce pełne miłości, wsparcia i wzajemnego zrozumienia. Niestety nie każdy miał szczęście trafić do rodziny, w której bez względu na wszystko będzie się czuł kochany, doceniany a najważniejsze – bezpieczny. Toksyczne otoczenie potrafi znacząco zabrać radość życia, chęci rozwoju i samorealizacji. Każdy z nas powinien potrafić zauważać sygnały o toksyczności by nie trwać w takiej relacji dłużej i umieć je nazywać.

Toksyczna rodzina. 5 ponurych sygnałów

Poniżej przedstawimy kilka cech toksycznej rodziny dzięki którym może niektórym zapali się czerwona lampka w głowie po analizie swojego najbliższego otoczenia.

1. Słaba komunikacja.

Niskiej jakości komunikacja między członkami rodziny może naprawdę zrodzić wiele niepotrzebnych konfliktów. Jeśli najbliższe sobie osoby nie potrafią ze sobą rozmawiać a każda rozmowa to podniesiony głos, stres i brak ciepła to znak, że coś jest nie w porządku. Brak dobrej komunikacji prowadzi do bycia niezrozumianym i niewysłuchanym. Powoduje to na pewno wycofanie i złe samopoczucie, którego każdy chciałby uniknąć.

2. Brak jakichkolwiek granic.

Jeśli w rodzinie na samym początku nie zostały ustalone jakiekolwiek granice wobec innych członków rodziny, to może to skutkować przytłoczeniem oraz brakiem prywatności. Każdy z nas powinien posiadać swoje granice w wielu kwestiach codziennego życia. Jeśli takowych w danej rodzinie nie ma a inni notorycznie narzucają swoje racje i opinie, jest to błąd. Takie traktowanie np. dziecka może skutkować tym, że wyrośnie ono na dziecko wyobcowane, które całe życie będzie się starało podporządkować innym ponieważ na takich zasadach zostało wychowane.

3. Częste odczuwanie lęku.

Częste odczuwanie lęku to popularna cecha, która towarzyszy osobom żyjącym w toksycznej rodzinie. Zamiast poczucia ciepła i bezpieczeństwa, na każdym kroku czuć strach i lęk przed innymi. Dzieci wychowane w ciągłym stresie chorują w dorosłym życiu na zaburzenia lękowe. Są one wynikiem nieprawidłowego traktowania zarówno psychicznego jak i fizycznego oraz braku poczucia stabilności we własnej rodzinie. Życie bez przerwy w lęku mogą sprawić trudności z koncentracją a nawet powodować bóle głowy czy brzucha z ciągłego przejęcia.

4. Uzależnienie.

Uzależnienie może dotyczyć wielu aspektów. Alkohol, narkotyki, hazard. Każde uzależnienie jest złe. A niestety bardzo często się zdarza, że w rodzinie występuje uzależnienie mieszane zawierające więcej niż jeden wspomniany aspekt. Uzależnieni członkowie rodziny mają ogromnie negatywny wpływ na swoje rodziny. Uzależnienie od alkoholu czy narkotyków często prowadzi to problemów finansowych, które ciągną za sobą całą rodzinę. Do skutków uzależnień może również zaliczyć brak bliskich relacji z rodziną, naderwane zaufanie czy zamknięcie się na relacje z innymi ludźmi.

5. Przemoc.

Są różne warianty przemocy. Można z nich wyróżnić przemoc fizyczną, emocjonalną inaczej zwaną psychiczną czy przemoc seksualną. Jesteśmy pewni, że żadna z nich nie powinna mieć miejsca w rodzinie ani w żadnym innym otoczeniu. Jest to bardzo częsty przejaw braku kontroli, którą pragną mieć zawsze dysfunkcyjni członkowie rodziny. Występuje jako rodzaj kary, którą toksyczna rodzina stosuje na swoich najbliższych za jakiekolwiek (ich zdaniem) przewinienia.

6. Miłość „pod warunkiem”.

W zdrowej rodzinie występuje miłość bezwarunkowa. Bez względu na wszystko, członkowie rodziny kochają siebie nawzajem i wspierają w trudnych chwilach. Niestety w dysfunkcyjnej rodzinie działa miłość tzw. warunkowa. W takiej rodzinie dzieci mogą poczuć „miłość” jedynie wtedy gdy rodzic coś od nich oczekuje. Jest to bardzo częsty element manipulacji jakim posługują się toksyczne osoby.