Spotkanie z wampirem emocjonalnym może być bardzo męczącym doświadczeniem, jednocześnie odbierającym entuzjazm. Kontakt z takimi osobami cechuje się wysysaniem energii, co z kolei objawia się brakiem wigoru, a co za tym idzie, obniżonymi chęciami i siłą, do dalszych działań.

Aby uniknąć takich sytuacji, warto znać sposoby działania wampirów energetycznych. Tylko w ten sposób będzie można ich rozpoznać i przeciwstawić ich negatywnemu wpływowi.

Pojęcie „wampiryzmu psychicznego” nie jest uznawane za zaburzenie psychiczne, chociaż ten termin jest używany wśród ekspertów zajmujących się pokrewnymi dziedzinami. Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że wokół nas żyją osoby, w obecności których czujemy się gorzej, nie mamy energii, a wszystko wydaje się zbyt męczące do zrealizowania. Psychoterapeutka prof. dr hab. Katarzyna Schier z Uniwersytetu Warszawskiego w magazynie psychologicznym pod tytułem „Charaktery” napisała, że wampiryzm energetyczny można sklasyfikować jako zaburzenie związane z psychozą i nerwicą, czyli z osobowością borderline. Te osoby nie wiedzą, że ich działanie ma niekorzystny wpływ na osoby wokół nich. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by skutecznie rozpoznać wampira energetycznego?

Definicja wampira emocjonalnego

Cechą charakterystyczną wampirów emocjonalnych jest wysysanie przez nich energii z rozmówców. Zazwyczaj sprawiają, że ludzie wokół nich czują się gorzej, nie mają siły do dalszego działania, mają wrażenie, że są bezwartościowi i nic nie znaczący. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku wampira – karmi się energią drugiego człowieka, dzięki czemu czuje się lepiej.

Wampiry emocjonalne potrafią przekonywać rozmówców do swoich racji i nakłaniać ich do rzeczy, które przyniosą im korzyść. Nie liczą się z uczuciami i emocjami innych, zazwyczaj nawet ich nie słuchają i starają się zrobić wszystko, by osiągnąć założony sobie cel. Często zrzucają winę na inne osoby, by świadomie zrobić im przykrość. Nie potrafią przyznać się do błędu, są konfliktowi i nie umieją przepraszać.

Jak wygląda spotkanie z wampirem emocjonalnym?

Relacje zawierane z wampirem energetycznym mogą mieć naprawdę nieprzyjemne skutki. Taki długotrwały kontakt może objawiać się frustracją, ciągłym smutkiem i niezadowoleniem z życia. Prócz psychicznych dolegliwości mogą pojawić się także te fizyczne, do których można zaliczyć bóle mięśni oraz głowy, ogólne osłabienie organizmu i spadek odporności.

Jak poznać, czy ktoś jest wampirem emocjonalnym?

Rozpoznanie wampira emocjonalnego wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Takie osoby najczęściej ukrywają swoje prawdzie oblicze. Wampir energetyczny jest osobą, która:

  • Skutecznie obniża samopoczucie swoich rozmówców sprawiając przy tym, że ci czują się bezwartościowi, a ich motywacja do dalszych działań spada
  • Nie zna pojęcia empatii i nie pokazuje swoich emocji
  • Łatwo się denerwuje, jest agresywna i nieprzewidywalna
  • Jest bardzo pewna siebie i czuje się ważniejsza od innych ludzi
  • Cieszy się niepowodzeniami innych ludzi, a osiągnięcia jej nie interesują
  • Lubi dominować i przewodzić grupie, chce im rozkazywać
  • Sprawia, że inni czują się osaczeni, nie tylko podczas bliskiego kontaktu, ale także przez telefon lub internet
  • Lubi kłamać i wprowadza innych w błąd z premedytacją
  • Nie ma zahamowań w obrażaniu innych, często ich krytykuje
  • Sprawia, że rozmówcy czują się winni, stale zrzuca na nich odpowiedzialność za to, czego nie zrobili

Metody radzenia sobie z wampirem emocjonalnym

Jedynym sposobem wyjścia z takiej sytuacji jest zerwanie lub maksymalne ograniczenie kontaktu. Trzeba postawić jasne granice i nie dać wejść sobie na głowę. Należy pamiętać o tym, że wampiry energetyczne każdą sytuację potrafią przekręcić o 180 stopni, dlatego też nie wolno dać się zmanipulować. Ofiarami wampirów emocjonalnych najczęściej są osoby z wysokim poziomem wrażliwości, pełne empatii i zaufania do innych. Łatwo wykorzystać także tych rozmówców, którzy nie wierzą w siebie, a ich poczucie własnej wartości jest bardzo zaniżone.

Dlaczego ktoś staje się wampirem emocjonalnym?

Specjaliści twierdzą, że najczęstszą przyczyną wampiryzmu energetycznego są warunki środowiskowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o przebyte traumy, głównie te z okresu dzieciństwa i dorastania. Według najnowszych badań prowadzonych w tym zakresie wynika, że niektórzy już rodzą się z takimi predyspozycjami, a ich mózg pod względem budowy nieznacznie różni się od mózgu osób, które takich cech nie wykazują.

Zobacz też: Egocentryk – jaki jest? Egocentryk w związku