29-letni Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum został najmłodszym w historii Polski profesorem tytularnym. Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy 4 lipca otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosiły, że prof. Mateusz Hołda jest  „absolutnym rekordzistą” w świecie polskiej nauki.

„Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował”

prof. Mateusz Hołda na swoim facebooku opublikował wpis:
To chyba ten moment, na który czeka każdy naukowiec. Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu – jest Was wielu! Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a dopiero jej początek…
Prof. Mateusz Hołda, pomimo swojego młodego wieku posiada na swoim koncie już liczne sukcesy. W 2019 roku amerykańskie pismo „Forbes” umieściło Hołdę w prestiżowym gronie osób, które choć nie ukończyły 30 lat, to już pretendują na liderów w swoich branżach.