Jeśli jesteś w związku z narcyzem, może być Ci trudno zobaczyć, co naprawdę się dzieje. Narcyzi są mistrzami manipulacji i często są bardzo dobrzy w ukrywaniu swoich prawdziwych kolorów.

Jeśli jesteś w związku z narcyzem, ważne jest, aby być świadomym ich cech narcystycznych i tego, jak mogą one wpłynąć na Twój związek. Oto 10 rzeczy, które możesz zauważyć:

1. Twój partner jest zawsze w centrum uwagi.

Narcyzi uwielbiają być w centrum uwagi. Pragną podziwu i adoracji, i zrobią wszystko, aby to uzyskać. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz mieć wrażenie, że zawsze grasz drugie skrzypce.

Twój partner może prowadzić rozmowę, zawsze chcą być w centrum uwagi, i może czuć się zirytowany lub nawet zły, gdy ktoś choćby nawet nie popiera jego zdania.

2. Twój partner jest nadmiernie krytyczny.

Narcyzi są notorycznie krytycznymi ludźmi. Nigdy nie są zadowoleni z niczego, i zawsze znajdą coś do narzekań. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz znaleźć się stale chodząc na muszlach, próbując uniknąć robienia czegokolwiek, co spowoduje, że Twój partner się doczepi do czegoś. Możesz również znaleźć się stale krytykowany, nawet za rzeczy, które wiesz, że nie są twoją winą.

3. Twój partner ma zawsze rację.

Narcyzi zawsze muszą mieć rację. Nie mogą znieść, że się mylą w czymkolwiek i pójdą na wielkie wysiłek, aby udowodnić, że mają rację.

Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz znaleźć się w ciągłych kłótniach, w których twój partner jest zdeterminowany, aby udowodnić że ma rację, nawet jeśli oznacza to przekręcanie faktów.

4. Twój partner nigdy się nie myli.

Narcyzi również nigdy nie przyznają, że się mylą. Nawet jeśli wiedzą, że popełnili błąd, zrobią wszystko, aby odrzucić odpowiedzialność i obwinić kogoś innego. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz znaleźć się w ciągłym przepraszaniu za rzeczy, które wiesz, że nie są twoją winą.

Możesz również poczuć się okłamany lub manipulowany, ponieważ Twój partner próbuje ukryć swoje własne błędy.

5. Twój partner zawsze próbuje cię wyprzedzić.

Narcyzi zawsze próbują prześcignąć wszystkich innych. Muszą być najlepsi, najbardziej lubiani i najbardziej popularni. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz czuć  się w poczuciu, że zawsze jesteś w konkurencji ze swoim partnerem.

Mogą próbować wyrównać Ci w każdej rozmowie, lub mogą stale porównywać Cię z innymi ludźmi.

6. Twój partner zawsze próbuje cię kontrolować.

Narcyzi muszą czuć się w kontroli przez cały czas. Nie mogą znieść poczucia, że nie są na czele, i często będą próbować kontrolować ludzi wokół nich. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz znaleźć się w poczuciu, że zawsze chodzisz na muszli, próbując uniknąć robienia czegokolwiek, co zdenerwuje twojego partnera.

Możesz także znaleźć się pod ciągłą kontrolą i manipulacją, ponieważ Twój partner próbuje rządzić  każdym aspektem twojego życia.

7. Twój partner zawsze Cię wykorzystuje.

Narcyzi zawsze szukają sposobów na wykorzystanie innych ludzi. Często będą używać innych dla własnych korzyści, bez względu na to, jak wpłynie to na drugą osobę. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz znaleźć się w sytuacji, w której jesteś regularnie wykorzystywany.

Twój partner może stale prosić cię o przysługi, lub może wykorzystać twoją dobrą naturę.

8. Twój partner zawsze stawia cię niżej.

Narcyzi uwielbiają stawiać innych ludzi niżej od siebie. Dostają motywacji z tego tytułu, że inni ludzie czują się gorsi, i często będą to robić w bardzo raniący sposób. Jeśli jesteś w związku z narcystycznym możesz czuć, że nie jesteś wystarczająco dobry.

Twój partner może również próbować sabotować twoje relacje z innymi ludźmi, aby uczynić cię bardziej zależnym od niego.

9. Twój partner zawsze sprawia, że myślisz źle o sobie.

Narcyzi również uwielbiają sprawiać, że inni ludzie myślą źle o sobie. Często będą to robić, aby utrzymać ludzi pod ich kontrolą, lub aby poczuć się lepiej.

Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz znaleźć się w sytuacji, w której jesteś ciągle poniżany i czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry.

10. Twój partner zawsze stawia swoje własne potrzeby na pierwszym miejscu.

Narcyzi są bardzo egocentryczni i zawsze będą stawiać swoje własne potrzeby na pierwszym miejscu. Nie dbają o nikogo innego i często wykorzystują innych ludzi, aby uzyskać to, czego chcą. Jeśli jesteś w związku z narcyzem, możesz poczuć się tak, jakbyś zawsze był ostatni na liście priorytetów swojego partnera.

Twój partner może również zaniedbać twoje potrzeby lub może użyć cię do zaspokojenia swoich własnych potrzeb.