Czynniki pomagające zbudować trwały związek: podstawą do stworzenia trwałego i udanego związku jest przede wszystkim samoakceptacja – kochanie samego siebie. Nie tylko powinniśmy zaakceptować niedoskonałości drugiej osoby aby cieszyć się długą i udaną relacją, ale także musimy pokochać samych siebie. Osoby mające problem ze sobą (ogromne kompleksy, brak akceptacji siebie) jednocześnie często mają problem ze zbudowaniem związku. 

Dlaczego tak trudno jest zbudować dobry związek? 

Największą przeszkodą jest nielubienie samego siebie. Jeśli choć jedna z osób ma problem z samoakceptacją, przekłada się to w wielu sytuacjach na każdą relację. Obserwując dobry związek, szczęśliwą ze sobą parę zauważamy, że najczęściej każda z tych osób ma również dobrą relację z samym sobą. Problemy, które razem z nami wchodzą w związek wpływają na nasz związek, dlatego tak ważnym jest aby nad sobą pracować. 

Czy kłótnie w związku są sygnałem złej relacji? 

Kłótnie, wbrew wielu zdaniom nie są znakiem złej relacji. Oczywiście mówimy o „zdrowej” ilości kłótni w związku. Zaskakującym byłoby, gdzie ludzie – szczególnie z większym stażem w związku nie kłóciliby się. Całkowity brak kłótni często wskazuje na brak zaangażowania, niezauważaniem problemów lub sytuację, w której ludziom zwyczajnie na sobie nie zależy. Kłótnie mogą powstawać również w wyniku zwyczajnego zmęczenia sobą – wtedy dobrym pomysłem jest dać sobie odrobinę więcej przestrzeni, czasu w samotności by móc na nowo zatęsknić za drugą osobą. 

Co robić, by tworzyć lepszy związek?

Podstawą jest samoakceptacja. Mając pozytywne zdanie o samym sobie łatwiej będzie zbudować dobry obraz naszej osoby w oczach innych. Ponadto, nie powinniśmy pokładać oceny o samym sobie w rękach drugiej osoby – taka sytuacja jest niezdrowa dla obydwu osób, a szczególnie dla osoby która w razie rozstania może zostać ogromnie skrzywdzona. Dlatego pamiętajmy, że nikt nie może być źródłem naszej samoakceptacji – druga osoba może nam to jedynie potwierdzać.