Czy należy słuchać starszych?

Konflikt pomiędzy starszym a młodszym pokoleniem, trwa już od zarania dziejów. Nie ma co się dziwić, skoro jedna strona neguje drugą jak tylko może. Jest w tym jednakże bardzo ciekawy obszar do zastanowień oraz konkluzji, ponieważ z jednej płaszczyzny rację ma starsze pokolenie a z drugiej młodsze.

Starsze pokolenie

Kiedy zaczynamy używać określenia: starsze pokolenie, od razu nasuwają się nam takie skojarzenia jak: doświadczenie, opanowanie, wiedza, staromodność, zacofanie, mądrość życiowa, itd. Ponadto, warto tez wspomnieć, że rodzice są starsi od swoich dzieci, toteż należy im się szacunek ze względu na wiek oraz wcześniej wspomniane już doświadczenie. Oczywiście jest w tym sporo racji, zwłaszcza kiedy zwrócimy uwagę na dziadków bądź pradziadków. Czy oznacza to jednak, iż wszyscy oni zawsze mają racje w każdej sprawie?

Młodsze pokolenie

Młodsze pokolenie natomiast, bardzo często kojarzy nam się ze śmiechem i głupotą, i niedoświadczeniem. O ile łatwo jest rzec, że dzieci, wczesna młodzież oraz młodzi ludzie nie posiadają jeszcze doświadczenia życiowego, tak nie powinno się mówić, iż ci mniej doświadczeni są głupsi bądź słabsi.

Ponadto, warto zwrócić uwagę, iż młode pokolenie w ramach nauki, przyjmuje pewne schematy, które później wykorzystuje oraz tworzy nowe – ewoluuje te wcześniejsze, przez co dochodzi do progresu oraz zmian. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, że to niedoświadczone pokolenie potrafi naprawdę dużo.

Czy młodzi zawsze muszą słuchać starszych?

Pomijając kwestię szacunku, który należy się każdemu z nas, nie można mówić, że młodzi zawsze powinni kierować się głosem starszych. Nie chodzi też o to, iż całą wiedzę należy wyrzucić do kosza. Bardziej idzie o takie kwestie jak nauka, która wymaga ewolucji a nie stagnacji, w jaką coraz częściej wpada przez strach starszych pokoleń, co mówią ,,ta dzisiejsza młodzież”, jakby zupełnie zapomnieli o swojej młodości i zmianach, które wprowadzili w życie.  

Nie można oczywiście odtrącać tego doświadczenia, ale trzeba pozwolić innym podążać swoją drogą, gdyż nie wszystkie rzeczy ze starszych pokoleń są skuteczne obecnie.