Kiedy dzielimy się swoimi obawami odnośnie tego, czy nasz partner jest dla nas odpowiedni, nie zawsze spotykamy się ze zrozumieniem. W myślach niektórych wciąż króluje przekonanie, że facet powinien być „nie za dobry”.  Niebezpiecznym jest też myśleć, że skoro on nie pije, nie bije, pracuje i dba o dzieci to wszystko jest w porządku.

Niestety, przemoc psychiczna, której doświadcza wiele kobiet nie musi występować na wyżej wymienionych obszarach. Przedstawiamy oznaki zdrowej relacji i tej, nad którą powinnyśmy się zastanowić.

Oznaki zdrowej relacji

Ponad szablonowymi, wzorcowymi cechami dobrego związku takimi jak szacunek i zaufanie możemy wymienić kilka innych. Są prostym ćwiczeniem na sprawdzenie tego, czy naprawdę jest tak dobrze, jak myślimy. Oto cechy i zachowania prezentowane w dobrej, zdrowej relacji.

Słuchamy się wzajemnie i traktujemy poważnie to, co mówi druga osoba. Ufamy sobie. Kłócimy się nie zapominając o szacunku do drugiej osoby. Zachęcamy się wzajemnie do rozwoju. Cenimy nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi. Nie utrudniamy kontaktu, szanujemy swoje granice i potrafimy zaakceptować odmowę. Witamy się i żegnamy.

To tylko niektóre z oznak zdrowej relacji, na podstawie których wiemy, na co zwracać uwagę. Jeśli wydają Wam się oczywiste i na tym opiera się Wasz związek, to bardzo dobry znak.

Oznaki relacji pełnej przemocy psychicznej

Trudno jest to przyznać, kiedy jesteśmy w takiej relacji. Czasami nawet wypieramy swoje myśli, odrzucamy sygnały ostrzegawcze. Łudzimy się, że wszystko jest dobrze. Nie jest dobrze, jeśli mamy do czynienia z takimi zachowaniami jak:

  • Ośmieszanie
  • groźby,
  • izolowanie od bliskich,
  • kontrolowanie,
  • ograniczanie kontaktów,
  • poniżanie czy wyzwiska.

Pamiętajmy, że są to najczęstsze formy przemocy psychicznej. Kiedy tkwimy od jakiegoś czasu w szkodliwym związku, każdy przejaw „dobroci” taki jak pochwała jest dla nas wyjątkowy, niesamowity, podczas gdy powinien być czymś naturalnym. Ponadto może występować manipulacja, wpajanie własnych poglądów i racji.

Jeśli pod wpływem partnera zmieniasz swoje plany, poglądy, porzucasz ważne dla Ciebie rzeczy w które wierzyłaś – nie wróży to dobrze. Najważniejszym jest, aby nie ignorować sygnałów ostrzegawczych i nie spostrzec się dopiero wtedy, kiedy będzie już za późno.