Nie każdy przepada za byciem w centrum uwagi. Nie wszyscy czują także potrzebę uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach towarzyskich, na jakie są zapraszani. Niektórzy najlepiej czują się bowiem w swoim własnym towarzystwie. Takie osoby określa się mianem introwertyków. Warto poznać ich najbardziej znamienne cechy charakteru.

5 niezwykłych cech charakteru introwertyków, które często bywają dla innych zupełnie niezrozumiałe

1. Ładują baterie w swoim własnym towarzystwie

Osoby introwertyczne z natury nie przepadają za częstymi imprezami. Nie czują się zbyt dobrze przebywając w dużym gronie ludzi, zwłaszcza jeżeli nie znają ich na wylot. Najefektywniej odpoczywają w swoim własnym towarzystwie, a także z osobami, do których są mocno przywiązane. Samotność nie jest introwertykom straszna. Jest im niezbędna do doładowania energii, a także do przeanalizowania pewnych istotnych dla nich spraw.

2. Ciężko im rozmawiać o trudnych emocjach

Introwertycy bywają cisi i zamknięci w sobie. Mogą mieć zatem problem z wyrażaniem emocji, zwłaszcza tych trudnych. Osobom postronnym, których nie znają zbyt dobrze, raczej nie powiedzą o tym, co ich gnębi. Trudne może być dla nich również otworzenie się przed bliskimi. Introwertyk będzie raczej próbował ukryć to, że ma jakiś problem. Będzie raczej zastanawiał się nad tym, jak może go rozwiązać bez angażowania do pomocy osób ze swojego otoczenia.

3. Zdolność szybkiej koncentracji nie jest ich mocną stroną

Osoby, które są powszechnie uznawane za introwertyków, najlepiej koncentrują swoją uwagę na jednej konkretnej rzeczy. Nadmiar bodźców może być dla nich niesamowicie męczący. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że będzie uniemożliwiał im skupienie się na czyichś słowach bądź też na jakiejś sytuacji. Będą starali się obserwować wszystko i wszystkich, ale bardzo szybko ich to zmęczy. Z chęcią opuszczą huczną imprezę i udadzą się do domu. Mogą jednak obawiać się, że urażą tym uczucia gospodarzy. Jeśli zdecydują się zostać na imprezie, która ich przytłacza, nie będą jednak szczęśliwi.

4. Źle reagują na nagłe zmiany

Ekstrawertycy mają nad introwertykami tę przewagę, że bardzo dobrze adaptują się do zmian. Tymczasem, osoby z natury zamknięte w sobie i spokojne, mogą mieć problem z przystosowaniem się. Zmiany, zwłaszcza te nagłe i niespodziewane są dla nich źródłem stresu. Nadmierne napięcie emocjonalne może przybierać rozmaitą postać. Introwertyk nie będzie więc przepadał za częstymi zmianami miejsca zamieszkania, a także za zmianą zatrudnienia. Sam nie będzie więc do nich dążył, chyba że zmuszą go do tego okoliczności.

5. Silniej kochają i mocniej się przywiązują

Nie sposób ukryć, że osoby z natury introwertyczne są zazwyczaj bardzo wrażliwe. Zdecydowanie silniej odczuwają nie tylko negatywne, ale i pozytywne emocje. Mogą bardzo mocno się zakochiwać, a także być oddanymi przyjaciółmi. W związkach są czuli i bardzo opiekuńczy w stosunku do swojego partnera. Niestety, jeżeli dojdzie do rozstania, ich cierpienie może być naprawdę silne. Introwertycy mogą wówczas jeszcze mocniej zamykać się w sobie. Są również bardziej podatni na depresję, a także zaburzenia lękowe.