Swoje porażki traktuj jak cenne lekcje oraz nowe doświadczenie, dzięki temu będziesz mógł przeanalizować swoje błędy. W przyszłości pozwoli uniknąć ci to kolejnych niepowodzeń oraz umożliwi osiągniecie sukcesu. Poznaj 6 zasad, które warto stosować, aby nie dać się wykończyć psychicznie

1. Stawianie granic w pracy oraz w życiu codziennym.

Postawienie granic jest bardzo ważne, zarówno w relacji z bliskimi osobami, jak i także osobami, z którymi łączy nas mniej wspólnego. Dzięki temu mamy przestrzeń na swoje emocje, wyrażanie swojego zdania, jak i także pozwala nam to się rozwijać.

2. Toksyczni ludzie: staraj się nie wpaść w ich pułapkę.

Warto unikać toksycznych osób, gdyż wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie oraz każdy element życia. Osoby takie potrafią doskonalone manipulować, przez co możemy tracić motywację oraz siły witalne. Toksyczne osoby z natury myślą egoistyczne i kosztem innych osób zawsze stawiają siebie na pierwszym miejscu.

W swoich manipulacjach i myśleniu tylko o sobie, często swoimi działaniami niesłusznie wzbudzają w drugiej osobie poczucie winy, żeby osiągnąć swoje cele. Dodatkowym aspektem jest fakt, że takie osoby pochłaniają bardzo dużo naszej energii, którą moglibyśmy przeznaczyć w celu rozwoju osobistego. Z tego powodu powinniśmy zweryfikować osoby, z którymi często się widujemy.

3. Wyrażanie swoich uczuć i potrzeb.

Warto mówić o swoich emocjach, dzięki temu nie będziemy czuć się przytłoczeni, gdyż uczucia nie będą się w nas kumulowały i nie doprowadzi to do ich niekontrolowanego wybuchu.

Rozmowa o tym, co czujemy daje również drugiej osobie informację zwrotną, czy w porządku się zachowuje względem nas. Dzięki temu możemy również skłonić kogoś do refleksji nad swoim postępowaniem i unikniemy sytuacji, które są dla nas niekomfortowe.

4. Samotność z wyboru.

Bardzo istotnym aspektem jest fakt, czy potrafimy spędzać czas sami ze sobą. Dopiero, w sytuacji, gdy będziemy żyć w zgodzie ze swoją osobą, nasze relacje z innymi ulegną poprawie. Dodatkowo warto również pobyć samemu ze swoimi emocjami oraz pozwolić sobie na nie i przeanalizować je, dzięki temu unikniemy ich kumulacji.

5. Słuchanie muzyki ma moc!

Muzyka wzbudza w nas pozytywne odczucia oraz pozwala zapomnieć o otaczającym nas świecie. Warto jej słuchać, gdyż wpływa na nas odprężająco, dzięki temu w gorszych momentach możemy ponownie naładować swoje baterie społeczne. Muzyka może ukoić nasze nerwy, szczególnie po ciężkim dniu

6. Nie rób wszystkiego sam. Zadbaj o dobry podział obowiązków.

Staraj się nie nakładać na siebie zbyt wiele obowiązków, gdyż z czasem ich nadmiar może być destrukcyjny dla zdrowia fizycznego, jak i także psychicznego. W szczególności, gdy masz bliską osobę warto dać sobie pomóc, by odciążyć się ze zbyt dużej ilości czynności do wykonania. Warto pamiętać o osobach na których możemy polegać oraz o tym, że nie jesteśmy sami.

Chcesz poradzić sobie z nadmiernym myśleniem? Zerknij na blog Bezproblemowa i przeczytaj artykuł „Overthinking jak przestać„.