Związki nie są łatwą rzeczą – każdy, kto kiedykolwiek był w związku, wie to doskonale. Potrzebne są różne zasady do tego, by związek odpowiednio funkcjonował. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zasady powinny obowiązywać w każdej relacji.

1. Nie zmieniaj partnera na siłę

Zmiana partnera na siłę i wychowywanie go to taktyka kontr-skuteczna. Dostosowywanie partnera do swoich wyobrażeń może być dla niego bolesne – bowiem znaczy to, że nie potrafisz zaakceptować go takim, jakim jest. A zatem warto pracować nad tym, by zauważać partnera w jego indywidualności i przyjmować go takim, jakim on faktycznie jest.

2. Nie zrzucaj winy

Nie warto przyjmować taktyki nieustannego zrzucania winy na drugą stronę. Trzeba często przyjąć konsekwencje swoich decyzji i przyznać się do błędu. Nie warto tkwić w swoim uporze i chęci bycia nieskalanym – w związku pewne winy trzeba przyjąć na siebie.

3. Zachowaj własną niezależność

Ważne jest, by dla partnera nie rezygnować z całego swojego życia. Związek to tylko część Twojej złożonej egzystencji. Warto rozwijać swoje pasje czy karierę, spotykać się ze swoimi znajomymi, jednym zdaniem: żyć pełnią życia, nie oddając za wiele na rzecz związku, bo wtedy mogą pojawić się w Tobie negatywne emocje wobec partnera.

4. Naucz się sztuki kłócenia się

Nie jest dziwnym fakt, że spory zdarzają się w każdej, nawet najidealniejszej relacji. Ważne, by nauczyć się właściwie komunikować swoje odczucia i emocje. Wyrażaj swoje potrzeby w odpowiedni, nieatakujący sposób. Unikaj nadmiernego krytykowania i oceniania drugiej strony, a także porównywania partnera do innych osób – takie taktyki tylko zaostrzają konflikt.

5. Ucz się rozmawiać

Bez wątpienia odpowiednia komunikacja to podstawa relacji. Trzeba nauczyć się rozmawiać o wszystkim, ze szczerością i otwartością na siebie. Ważne jest słuchanie drugiej strony, co ona ma nam do przekazania, a także wyraźne okazywanie zainteresowania tym, co partner do nas mówi.

6. Stawiaj czoła kryzysom

Nie warto problemów zamiatać pod dywan. Gdy w Waszym związku pojawią się jakieś trudności, warto się z nimi zmierzyć. Ważne jest wspólne szukanie rozwiązań na wyjście z danej sytuacji. Trzeba się wspierać i być ze sobą w chwilach trudnych – to jest recepta na udany związek.

7. Nie tłum uczuć i emocji

Wypieranie i tłumienie emocji z pewnością nie jest dobrą taktyką. Prowadzi to tylko do tego, że emocje kumulują się w Tobie i może do doprowadzić w końcu do wielkiego wybuchu. Nie warto kontrolować się nadmiernie, jeśli chodzi o uczucia i emocje – to z pewnością źle wpłynie na Twój ogólny stan, a tym samym na Twój związek.

8. Szczerość jest najważniejsza

Prawdziwy związek kochających się osób musi być oparty na szczerości. Nie warto stosować jakichkolwiek technik manipulacyjnych, które często podsuwają nam kołcze podrywu. Zaufanie to bez wątpienia fundament, na którym należy budować relację. Bez tego żaden związek nie przetrwa na dłuższą metę.