Jedną z najbardziej intymnych relacji międzyludzkich jest związek partnerski, z kolei jego podstawę bez wątpienia stanowi zaufanie. Zdarza się jednak, że zaufanie to jest łamane, a powodem takie stanu rzeczy może być między innymi zdrada. Zadajemy sobie wtedy jedno pytanie: czy zdradę można wybaczyć? A jeśli tak – jak tego dokonać? Istnieje kilka porad, które mogą w tej kwestii pomóc.

Jak naprawić związek po zdradzie?

Czy odbudowanie związku po zdradzie jest możliwe? Na pewno jest to niezwykle trudne i wymaga ogromu wysiłku oraz starań z obu stron. Poniżej znajduje się kilka porad, które mogą w tym pomóc:

Mówi się, że spokój jest w stanie uratować wszystko i tutaj też jest on zalecany. Istotą jest próba opanowania emocji tak, aby móc postawić pierwszy krok w stronę wyleczenia zranionych uczuć.

Następnym etapem, który stanowi klucz do rozpoczęcia całego procesu naprawy związku, są przeprosiny. Osoba, która dopuściła się zdrady, musi pokazać, że szczerze żałuje tego, co zrobiła oraz chce naprawić skruszoną relację.

Oczywiście rozmyślania, a także kwestionowanie każdej najmniejszej rzeczy, są w takiej sytuacji czymś normalnym; to właśnie one mają największy wpływ na dalsze losy danego związku. Na tym etapie należy pamiętać, żeby do niczego się nie zmuszać i brać pod uwagę własne uczucia.

Jeśli ktoś został zdradzony, musi jakoś przejść nad tym do porządku dziennego, co wcale nie jest tak łatwe, jakbyśmy chcieli. Może to być niezwykle długi czas, więc koniecznie trzeba uzbroić się tutaj w cierpliwość.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę jedną rzecz: emocje ludzkie nie są proste, natomiast pamięć lubi dawać się nam we znaki w najmniej spodziewanym momencie. Przykre wspomnienia będą wracać, nawet jeśli oficjalnie osoba zdradzona wybaczyła partnerowi niewierność.

Jeśli mamy za sobą epizod związany z wybaczeniem, teraz najważniejsza jest szczera rozmowa od serca. W żadnym razie nie jest ona przyjemna, ale stanowi podstawę w komunikacji i musi się odbyć, aby móc przejść do kolejnego etapu.

Obydwie strony powinny wykazać próbę zrozumienia motywacji tej drugiej osoby. Cała ta sytuacja potrzebuje rozebrania na czynniki pierwsze oraz ustalenia planów na najbliższą przyszłość.

Odbudowanie związku nie będzie drogą usłaną płatkami róż. Należy wziąć pod uwagę to, że nawet jeśli jeden dzień będzie dobry, następny może okazać się pełen bólu i cierpienia. Podstawą jest bycie przy sobie wtedy, kiedy ta druga osoba tego potrzebuje. Również dawanie przestrzeni w odpowiednich momentach może okazać się dobrym pomysłem.

Cały ten proces niewątpliwie jest w stanie wyczerpać kogoś tak emocjonalnie, jak i fizycznie. Nie trzeba jednak radzić sobie ze wszystkim samemu. Można sięgnąć po pomoc bliskich oraz pomoc specjalistyczną. Kontakt z terapeutą czasami wydaje się być wręcz wskazany.

Jak widać, naprawienie związku po zdradzie jest trudne, ale nie niemożliwe. Należy wykazać się dużą dozą cierpliwości, zrozumienia, a także mieć chęci do tego, aby zażegnać tę przykrą sytuację, po czym niejako rozpocząć wszystko od nowa.