Bez wątpienia każdy miłośnik psów wie, że czworonóg to najlepszy przyjaciel człowieka. Te oddane, pełne czułości i empatii zwierzęta są bardzo oddane i potrafią pocieszyć swojego Pana. Jak dowodzą ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców psy potrafią wyczuć złe intencje ludzi wobec których nie są przyjacielskie i wierne. Jeżeli czworonóg wyczuje niedobre zamiary ze strony człowieka staje się podejrzliwy o nieufny.

Eksperyment potwierdzający, że psy potrafią wyczuć złych ludzi. Czy to prawda?

Japońscy naukowcy postanowili przeprowadzić niezwykłe badanie, które miało sprawdzić czy pies jest w stanie darzyć sympatią osobę, która go okłamała. Aby eksperyment się powiódł należało stworzyć kilka grup testowych, które miały udowodnić tezę. Badanych podzielono na trzy części, a do badania wykorzystano 34 psy. Jak przebiegał eksperyment? Stworzono go z trzech części. W pierwszej z nich badani wskazywali czworonogom na pudełko z ulubionym przysmakiem. Kiedy pies dotarł do smakowitego kąska był szczęśliwy i wdzięczny człowiekowi oraz okazywał sympatię.

W drugiej fazie eksperymentu badani mieli wskazywać na puste pudełko. Kiedy pies orientował się, że nie ma w nim smakołyku trafił zainteresowanie i zaufanie do człowieka co było widoczne.

W kolejnym etapie, kiedy ponownie wskazywano na pełne pudełko czworonogi nie zaglądały do wewnątrz, ponieważ traciły zaufanie do ludzi. Wyniki badań były szokujące, ponieważ jak się okazało psy po ”okłamaniu” przez człowieka nie chciały już więcej słuchać jego sugestii i wskazówek. Kiedy człowiek po raz kolejny pokazywał pełne przysmaków pudełko pies nie reagował nauczony doświadczeniem. Wynika z tego, że czworonogi nie tylko zapamiętują osoby oraz sytuacje w których zostały oszukane, ale również wyczuwają zamiary człowieka.

Czworonogi – co tak naprawdę wiedzą o człowieku?

Naukowcy postanowili przeprowadzić jeszcze jedno ciekawe badanie z udziałem wielu czworonogów. Badacze chcieli sprawdzić jak psy odbierają wulgarne zachowanie człowieka i czy mają do takiego człowieka zaufanie oraz w jaki sposób wyczuwają intencje ludzi.

Przebieg badania był następujący. Na początku eksperymentu właściciel psa spotykał obcą osobę, która celowo w obecności zwierzaka zachowywała się niegrzeczne i wulgarnie wobec jego Pana, a następnie proponowała zwierzęciu ulubiony smakołyk. Okazało się, że w żadnym przypadku czworonóg nie przyjął przysmaku od obcego, który źle zachowywał się wobec jego Pana.

W drugiej części badania obca osoba, którą właściciel psa poprosił o pomoc, była życzliwa i sympatyczna. Okazało się, że w tym przypadku pies za każdym razem przyjmował przysmak od obcego. Co z tego wynika? Dobrzy ludzie nie mieli najmniejszego problemu ze zdobyciem zaufania psa, natomiast źli nie zdobyli sympatii czworonoga. To zaskakujące jak bardzo wyczulony jest zmysł zwierzęcia.Okazuje się, że psy potrafią nie tylko wyczuć intencje ludzi, ale również ich źle zamiary. Nie bez przyczyny pies jest nazywany największym przyjacielem człowieka.