Zazdrość. Wszyscy jej doświadczyliśmy. Zazdrość ma złą sławę, ale to normalne, że chcemy strzec ludzi, których kochamy, zwłaszcza gdy widzimy, że potencjalny rywal przymila się do naszego partnera.

Należy pamiętać, że istnieje różnica między odczuwaniem zazdrości, a wykazywaniem niezdrowych zachowań zazdrosnych. Normalna zazdrość to uczucie, które pojawia się w jednej chwili i które zazwyczaj możemy sami odrzucić. Niezdrowe zachowanie zazdrości dzieje się, gdy pobłażamy temu uczuciu i działamy impulsywnie z miejsca podejrzeń i niepewności.

Kiedy niepewność w naszych związkach szaleje, zazdrość może szybko przerodzić się w paranoję i obsesję i grozi zniszczeniem samego związku, którego najbardziej boimy się stracić.

Stała kontrola partnera

Zazdrość ma złą sławę. Należy do rodziny „brzydkich uczuć”, takich jak gniew, wstręt i obrzydzenie. „Zazdrośni ludzie” są często określani jako zaborczy, paranoiczni lub niepewni siebie. Kiedy myślisz o kimś, kto jest zazdrosny, możesz wyobrazić sobie kogoś, kto obsesyjnie monitoruje polubienia swojego partnera na Instagramie lub oskarża go o flirtowanie z innymi. Ten rodzaj zazdrości z pewnością się zdarza i może napędzać dość toksyczną dynamikę relacji. W swojej ekstremalnej formie, zazdrość może prowadzić do paskudnych walk, kontrolowania zachowań.

Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele osób uważa romantyczną zazdrość za kategorycznie niezdrową i że tak chętnie się od niej dystansujemy. Kiedy czujemy się zazdrośni, możemy wypierać te uczucia, zamiast rozmawiać o nich z naszym partnerem. Albo możemy przełożyć naszą zazdrość bezpośrednio na złość, obwiniając partnera za „sprawienie, że czujemy” nieprzyjemne, wstydliwe uczucie. Ale, jak wszystkie uczucia, zazdrość jest naturalna i normalna, a kiedy zarządza się nią we właściwy sposób, może być nawet dobra dla twojego związku. Jeśli potrafisz zaakceptować swoje uczucia zazdrości i słuchać tego, co próbują ci powiedzieć, bez osądzania czy obwiniania, może to skłonić do ważnych rozmów i pomóc ci zbudować bliższe, bardziej bezpieczne połączenie z twoim partnerem.

Jak radzić sobie z zazdrosnym partnerem?

Jeśli zauważyłeś zazdrosne uczucia, być może nadszedł czas, aby przeprowadzić otwartą i szczerą rozmowę ze swoim partnerem. Komunikacja jest kluczowa! W wielu przypadkach zazdrość jest wewnętrzną walką, więc zrób trochę introspekcji. Następnie podziel się tym, co odkryjesz ze swoim partnerem. Bądź prawdomówny o tym, jak się czujesz i co sprawia, że czujesz się niekomfortowo. Stwórz granice dla siebie i związku. Partner, który jest skłonny do szczerej rozmowy o swoich uczuciach, demonstruje zdrową zazdrość. Na przykład, mówiąc: „Czułem się zazdrosny, gdy mężczyzna na imprezie rozmawiał z tobą. Czułem, że on flirtuje i czułem się przez to niekomfortowo” jest zdrowym wyrażeniem zazdrości. To, jak zdecydujesz się zareagować na własną zazdrość, uczyni lub złamie twoje zdrowie w związku. Szczera rozmowa jest spoiwem każdego związku, dlatego w przypadku zazdrości warto porozmawiać z partnerem aby jej zaradzić.