Związek to partnerstwo. Dlatego należy zadbać o to, aby wspólnie zbudować podwaliny we wzajemnej relacji, które pozwolą stawić czoła trudnością, jakie niejednokrotnie szykuje życie. Kiedy jednak warto na poważenie rozważyć zakończenie związku?

Oto 8 bardzo jasnych sygnałów, że dla własnego zdrowia psychicznego, lepiej odpuścić sobie tą znajomości:

1. Tylko Ty jesteś winna

Jeśli każda kłótnia, czy problem to tylko Twoja wina, a partner jawi się jako łza czysta, której nic nie można zarzucić, wedle jego mniemania, taki związek spisany jest na niepowodzenie.

2. Przez związek nie masz już znajomych i przyjaciół?

Zaborcza miłość to niestety niezdrowa relacja. Jeśli Twój partner odcina Cię od grona Twoich znajomych i nieustannie wymaga Twojej atencji – wiedź, że coś się dzieje i jest to poważny sygnał do tego, że jest to relacja bez przyszłości.

3. Brak szacunku

Jeśli Twoja wartość jest pomniejsza, Twoje potrzeby i emocje bagatelizowane lub spychane na dalszy plan, oznacza to, że nie tylko partner nie darzy Cię szacunkiem, ale również, że jest to relacja jednostronna, w której tylko Ty poświęcasz się dla dobra relacji.

4. Musisz pytać o zgodę

To również wynika z przesadnej potrzeby kontroli, która może mieć podłoże w zazdrości, czy braku zaufania. Jeśli nie możesz swobodnie wyjść na miasto, czy spotkać się ze znajomymi, uważaj – może okazać się, że Twój partner jest osobą toksyczną.

5. Nie dbasz już o swoje potrzeby

Jeśli świat Twoich emocji, a w szczególności potrzeb został zdominowany przez partnera, który siebie za każdym razem stawia na pierwszym miejscu, to relacja, w której nie tyle dużo dajesz, co po prostu bardzo dużo tracisz z własnego ja.

6. Brak całkowitej szczerości w rozmowach

Jeśli podczas rozmów masz świadomość tego, że niektóre rzeczy lepiej przemilczeć, bo inaczej to, co powiesz, może przynieść przykre konsekwencje – nie warto trwać przy takim partnerze, brak zaufania to brak podstawowego fundamentu w związku – szczerości.

7. Ciągły kontroling

Nie chodzi już tylko o znajomych, ale o każdy Twój krok, nawet, gdy jesteś w pracy. Ciągłe sprawdzane tego, z kim jesteś i  co robisz to jasny sygnał do tego, że ten związek nie działa w sposób, w jaki powinien.

8. Zbyt często stajesz w jego obronie

W momencie, gdy znajomi, czy rodzina wskazują na pewne, złe, czy nieodpowiednie zachowania ze strony partnera, Ty stajesz po jego stronie i próbujesz go bronić i usprawiedliwiać? To niedobrze, ponieważ utrudnia Ci to spojrzeć na relację w sposób obiektywny i zdrowy dla Ciebie.

Warto pamiętać, że miłość jest ważna w związku, ale w samej relacji istotne są także elementy, które składają się na bardzo dobre stosunki między partnerami. Należą do nich szczerość, zaufanie, ale także obustronne okazanie zainteresowania emocjami, potrzebami, czy nawet błahostkami, o których jedna ze stron chciałaby porozmawiać, czy po prostu się zwierzyć