Decyzja o zerwaniu toksycznego związku jest pierwszy krokiem do osiągnięcia szczęścia i spokoju. Niestety blizny jakie zostają po związku z toksycznym partnerem są głębokie i długotrwałe. Musisz wiedzieć na co zwracać uwagę, żeby móc odbudować swoją samoocenę.

O tym warto pamiętać, kiedy kończysz toksyczny związek.

Czy po rozstaniu pojawi się tęsknota?

Najprawdopodobniej tak. Toksyczni partnerzy niszczą nasze poczucie wartości, powoli i systematycznie. Dla własnych korzyści, ukrywają to pod płaszczykiem romantycznych, spontanicznych, zabawnych, miłych zachowaniach. Swoim postępowaniem sprawiają, że wydaje się nam, że bez tej osoby nic nie znaczymy, że tylko ona nadaje koloryt związkowi.

To właśnie za tym mylnym wyobrażeniem tęsknią najczęściej ofiary toksycznych związków. Nasze poczucie własnej wartości jest bardzo zaniżone i aby je odbudować potrzebny jest czas i wspierające osoby w około.

Czy rozstanie to już koniec problemów?

Odpowiedź na to pytanie zależy od nas samych i od tego w jakim stopniu uwolniliśmy się od toksycznego partnera. Często po decyzji o rozstaniu nasz partner nie może się z tym pogodzić, za wszelką cenę pragnie udowodnić, że jest najlepszym co nas w życiu spotkało. Może nękać wiadomościami, wyznawać miłość, obiecywać poprawę – wszystko po to, aby odzyskać swoją ofiarę, z której czerpie swoją siłę.

Zdarzają się niestety też partnerzy, którzy na odrzucenie reagują agresją, w takich przypadkach należy za wszelką cenę i wszelkimi dostępnymi środkami zadbać o swoje bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest radykalne urwanie kontaktu z partnerem, którego postanowiliśmy zostawić. Nie daj się manipulować, toksyczni partnerzy, są mistrzami w mistyfikacjach mydlących nam oczy.

Ucz się na błędach.

Gdy emocje już opadną po rozstaniu, zaczynają się nam otwierać oczy. Widzimy zachowania swojego partnera już nie przez różowe okulary, tylko takie jakie były i jak wpływały na naszą osobę. Warto wyciągnąć z tego przykrego doświadczenia lekcję na całe życie.

Człowiek jest tak ukształtowany przez różne czynniki, że ma słabość do danych typów osobowości. Dlatego tak ważne jest, żeby wyciągnąć odpowiednie wnioski po zakończeniu toksycznego związku. Wszystko po to, by przy poznaniu kolejnej osoby, z którą chcemy się związać być wyczulonym na symptomy toksycznej osoby i zawczasu zareagować.

Zadbaj o siebie – nie o to co inni powiedzą.

Toksyczni partnerzy nie manipulują tylko nas, ale wszystkich w około. Dlatego bardzo często wszyscy darzą ich dużą sympatią. Co sprawia, że nasza decyzja o rozstaniu może spotkać się z niezrozumieniem, a nawet potępieniem wśród środowiska, w którym się obracaliśmy. To jest kolejna rzecz, która wymaga od nas dużo siły i wytrwałości.

Należy pamiętać, że odeszliśmy od partnera w poszukiwaniu własnego szczęścia, a nie szczęścia innych. Należy odnaleźć w sobie dozę egoizmu i zadbać o własną osobę, niezależnie od negatywnych uwag innych. Należy pamiętać, że jesteśmy ofiarami i nikt nie może nam wmówić, że było inaczej. Powoli, z czasem odnajdziemy poczucie wartości, które jest niezbędne do bycia pewnym swoich racji. Początkowy okres po rozstaniu warto przeczekać i za wszelką cenę nie ulegać głosom z zewnątrz.