Realista czy intuicjonista? Kim jesteś?

W życiu kierujesz się rozsądkiem czy emocjami? Podejmujesz decyzje pod wpływem myślenia, czy pod wpływem uczuć? Jesteś realistą czy intuicjonistą? Już twórca psychologii analitycznej Carl Gustaw Jung dzielił ludzi na tych, którzy podejmują decyzje „pod wpływem myślenia” i „pod wpływem uczuć”. Także twórcy książki „Potęga osobowości. Sprawdź, kim jesteś naprawdę”, Joel Mark Witt i Antonia Dodge, przedstawiają główne różnice pomiędzy realistami i intuicjonistami To jasne, że osoby, które kierują się w życiu rozumiem, różnią się od tych, które kierują się sercem. Ze statystyk wynika, że realistów w populacji jest aż 75%, a intuicjonistów zaledwie 25%. Dowiedz się, jakie występują między nimi różnice i którym typem Ty jesteś!

Jaki jest intuicjonista?

Takie osoby w życiu kierują się intuicją. Ten wewnętrzny głos pomaga im podejmować decyzje, dokonywać wyborów i rozwiązywać problemy. Pozwala dostrzegać to, czego nie widzą inni i zwracać uwagę na to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dzięki niej intuicjoniści potrafią szybciej rozumieć informacje i dostrzegać ukryte powiązania między zdarzeniami.

  1. Kierują się sercem i oceniają wszystko, odwołując się do własnych przeżyć. Są empatyczni, troszczą się o innych. Los słabych i skrzywdzonych leży im na sercu. Pomocni, często udzielają się charytatywnie. 
  2. Takie osoby przedkładają potrzeby innych nad swoje, trudno im odmówić czyjejś prośbie. Czują się dobrze tylko wtedy, gdy żyją w harmonii z innymi. Nie lubią wchodzić w konflikty, unikają konfrontacji. 
  3. Zależy im na zdaniu i aprobacie innych, ponadto są wrażliwi na krytykę i bardzo ją przeżywają. Czasem mają problem z wyrażaniem własnego zdania i asertywnością. Przez to inne osoby mogą nimi manipulować i wykorzystywać je do własnych celów.

Jaki jest realista?

Realiści z kolei nie ufają swojej intuicji. Wolą wiarygodne informacje i fakty, które można zweryfikować. 

  1. Takie osoby są rzeczowe, praktyczne i analityczne. Potrafią podejmować trudne decyzje, dostosowywać się do zmian i elastycznie podchodzić do wyzwań. Nie boją się trudności i problemów, odważnie stawiają im czoła. 
  2. Myślą logicznie, wszystko dokładnie analizują, zanim podejmą decyzje, gruntowanie rozważają jej wady i zalety. Nie robią niczego impulsywnie i pod wpływem chwili.
  3. Koncentrują się na rzeczywistych, wiarygodnych i jasnych informacjach. Bardziej liczy się dla nich teraźniejszość, niż przyszłość, która jest nieobliczalna i nie wiadomo co przyniesie.
  4. Mają własne zdanie i poglądy, nie boją się ich wyrażać i bronić w razie potrzeby. Potrafią powiedzieć „nie”, gdy ktoś przekracza ich granice, rani, krzywdzi lub wykorzystuje.