Dla jednych „mama” dla innych „pani” a jeszcze inni zwracają się do niej po imieniu. Teściowa, bo o niej tu mowa jest bohaterką wielu żartów opisujących jej zachowanie, które często odbiega od naszych oczekiwań. Mogą być miłe i pomocne, ale są również takie, które wtrącają się w życie młodych małżonków.

To sprawia, że stosunki z nią mogą być trudne, a samo zachowanie można uznać za toksyczne. Poniżej opisujemy kilka zachowań, które mogą świadczyć o tym, że Twoja teściowa jest toksyczną osobą.

1. Toksyczna teściowa: Kontroluje Cię

Ciężko być żoną synka mamusi, która nie potrafi odciąć pępowiny. Kontrola, ciągłe poprawianie Cię, dawanie złotych rad w stosunku do jej dziecka mogą być frustrujące. W końcu „mamusia” zawsze wie najlepiej czego potrzebuje jej dziecko.

Problem pojawia się, gdy kobieta przestaje liczyć się z Twoim zdaniem, nie słucha Twoich potrzeb, a każda odmowa z Twojej strony kończy się kłótnią i obrazą.

2. Wtrąca się w Wasze małżeństwo

Jako osoba, która posiada dłuższy staż małżeński teściowa daje sobie prawo do kontrolowania Waszego związku. Zadaje krępujące pytania o sprawy intymne, wypytuje o finanse oraz o to jak Wam się układa. Gdy zauważy jakiś problem pozwala sobie na udzielanie „złotych rad”, o które nie prosicie. Każdy sprzeciw może skończyć się kłótnią I lamentem.

3. Toksyczna teściowa: Ona wie lepiej

„Ja robię to tak…” to znak, że Twoja teściowa chce zmienić Twoje przyzwyczajenia na jej, które mają być niezawodne. Według niej jej metody są najlepsze i musisz z nich korzystać. W końcu co Ty możesz wiedzieć o wychowaniu dzieci i czy prowadzeniu domu. Jej zdaniem to ona wie najlepiej jakich detergentów używać, co gotować i jak żyć. Aby udowodnić swoje racje mama Twojego ukochanego ciągle o tym mówi nie zwracając uwagi na to, że Ty także chcesz uczestniczyć w rozmowie.

Z pewnością może być to dla Ciebie trudne, zwłaszcza, gdy od niedawna jesteś jej synową. W związku z tym, że teściowa wie wszystko to każdą czynność wykonuje po swojemu nawet, gdy znajduje się w Twoim domu. Wszelkie prośby i próby rozmowy mogą kończyć się kłótnią lub nieporozumieniem co może wpływać także na Twój związek.

4. Wie jak wychować Twoje dzieci

Temat wychowania dzieci może być bardzo trudny. Teściowa nie rozumie, że od chwil kiedy ona była mamą malucha minęło wiele czasu. Według niej jej metody wychowawcze są najlepsze — w końcu wychowała Twojego męża. Ona najlepiej wie czego Maluch teraz potrzebuje. Nie stosuje się do Twoich próśb i zasad jakie wprowadziłaś.

Niejednokrotnie je łamie dając np. maluchowi zakazane słodycze. Najbardziej jednak boli, gdy krytykuje sposób wychowania rodziców, używa wtedy słów, które mogą mocno zranić uczucia matki. Takie zachowanie teściowej może prowadzić do wielu kłótni nie tylko na linii synowa — teściowa, ale także żona – mąż.

5. Toksyczna teściowa: Poprawne stosunki z teściową

Poprawne stosunki z teściową są możliwe, ale wymaga to czasu oraz chęci z obu stron. Jeżeli któraś ze stron nie będzie się starać i pracować nad wzajemną relacją to nie warto próbować. Jednak dla dobra męża, dzieci i własnego zdrowia psychicznego warto podać rękę i spróbować zawalczyć o poprawna relacje.

Zobacz także: Chcesz wiedzieć czy jesteś toksyczną osobą? Poznaj 6 sygnałów