Nikt z nas nie jest w pełni wolny od manipulacji, zwłaszcza gdy do głosu dochodzą uczucia. Naszymi pierwszymi nauczycielami tej sztuki są rodzice, którzy zwykle działają w dobrych intencjach i w trosce o nasze dobro. Często trudno nam wychwycić, że wpadłyśmy w sidła manipulatora, który z własnych, egoistycznych pobudek wywiera wpływ na nasze emocje, by za ich pomocą przejąć nad nami kontrolę.

Zdrowa relacja z partnerem pomaga wydobyć z nas najlepsze cechy, zachęcić do rozwoju i daje przestrzeń do wyrażenia indywidualności. Jeśli tak się nie dzieje, bardzo możliwe, że jesteśmy w związku z mężczyzną, który stosuje na nas poniższe techniki manipulacji. 

Poznaj 3 typy manipulacji w związku, które stosowane są przez zaborczych i niepewnych siebie mężczyzn.

1. Wywoływanie poczucia winy

Forma manipulacji opierająca się na aktywowaniu poczucia winy jest jedną z najczęściej stosowanych, ponieważ prowadzi do tego, że zaczyna kiełkować w nas ziarno niepewności. Sprawia to, że tracimy pewność co do właściwego osądu sytuacji i odwraca naszą uwagę od zachowania partnera, co pozwala mu przejąć nad nami kontrolę. 

Przykładowe zdania stosowane przy tej technice: „Trzeba było słuchać, jak ci mówiłem, że ta twoja matka to nic dobrego. Nie musiałabyś teraz przez nią płakać”, „Jak zawsze przesadzasz. Nikomu innemu to nie przeszkadza tylko tobie”, „Wszystkie dzieci zachowują się normalnie, tylko z naszym wiecznie jest jakiś problem. Jesteś złą matką”.

2. Manipulacja wstydem

Manipulacja wstydem jest bardzo skutecznym narzędziem do sprawienia, by druga osoba stała się uległa. Zaszczepia poczucie, że nasze działania są niewłaściwe, co w konsekwencji łamie nasz charakter i z czasem całkowicie pozbawia woli walki. Ze strachu przed dalszym zawstydzaniem, staramy się postępować tak, by nie prowokować partnera do zachowań, przez które czujemy się ośmieszone. 

Przykładowe zdania stosowane przy tej technice: „Moja mama pracowała, gotowała, zajmowała się dziećmi, a w domu błyszczało. A ty co? Spójrz, jaki mamy bałagan”, „Powinnaś być mi wdzięczna, że jestem z tobą. Kto inny chciałby takiego tłuściocha?”, „Mówiłem ci, żebyś zrobiła prawo jazdy, ale widocznie to cię przerosło. Teraz jedź sama autobusem”.

3. Finezyjny perfekcjonista

„Perfekcjonista”, to typowy egocentryk, który nigdy nie przyzna się do winy czy błędu. Stosuje mnóstwo przeróżnych manipulacji, tylko po to, by nie obciążać się poczuciem odpowiedzialności czy moralności za żadną sytuację. Jego celem jest uchodzenie za nieskazitelną osobę o nieposzlakowanej opinii, dlatego nie będzie miał dylematu moralnego przed obarczeniem winą swojej partnerki, byle tylko móc się wybielić i wyjść z twarzą z opresji. Perfekcjonista potrafi być niezwykle czarujący. Lubi karmić miłymi słowami i komplementami, które mają zmylić czujność partnerki. Chętnie też ucieka się do mniejszych czy większych kłamstw.

Przykładowe zdania stosowane przy tej technice: „Kochanie, Ania to tylko znajoma. przecież wiesz, że tylko ty się dla mnie liczysz”, „Robię to wszystko dla nas i dla naszego dobra”, „Nie chciałem się tak zachować, po prostu mnie sprowokowałaś”.