Komunikacja niewerbalna – sprawdź, czy nie popełniasz tych 4 błędów
1. Unikanie kontaktu wzrokowego
Jednym z najważniejszych czynników relacji międzyludzkich jest nawiązanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Unikanie wzroku podczas rozmowy z drugą osobą może wzbudzić jego podejrzenia co do naszej osoby. Być może pomyśli, że staramy się go okłamać i nie jesteśmy z nim do końca szczerzy bądź nie jesteśmy zainteresowani rozmową z nim. Dziecko, które przewiniło spuszcza wzrok w podłogę przy konfrontacji z rodzicem, a zatem unikanie rozmówcy kojarzyć mu się może dokładnie z takim zachowaniem dziecka- zrobiłem coś nie tak i staram się zapaść pod ziemię. Jednak nie należy też przesadzić w druga stronę. Wpatrywanie się w rozmówcę może wprowadzić go w zakłopotanie i sprawić, że poczuje się nie zręcznie.
2. Poważna i niezadowolona mina
3. Monotonne wypowiedzi
Rozmowa z drugim człowiekiem przypominać może czytanie książki dziecku. Jeśli w naszym tonie głosu nie zabrzmi inna nuta historia stanie się dla czytelnika nudna i wręcz usypiająca. Monotonny ton głosu sprawia, że rozmówca przestaje być zainteresowany rozmową – często nieświadomie. Gdy urozmaicimy nasz język i wprowadzimy trochę życia w opowiadaną historię z pewnością rozmowa stanie się dużo ciekawsza. To samo tyczy się tematu rozmowy. Coś, co dla nas może być fascynujące dla drugiej osoby wcale nie musi. Przy nawiązywaniu nowych relacji jest to kwestia bardzo istotna. Trzeba wyczuć czy nadajemy na tych samych falach.
4. Skrzyżowane ręce i zamknięta postawa
W nawiązywaniu nowych relacji należy pamiętać o tym by zachować otwartość. Nie dotyczy to tylko tematu rozmowy, ale również naszej mowy ciała. Zamknięta postawa, może być symbolem dla rozmówcy braku naszej chęci zaangażowania w relację. Mowa ciała bardzo wiele mówi o człowieku. Coś, na co nie zwracamy uwagi może być dla drugiej osoby znakiem, że nie chcemy się angażować i nie jesteśmy otwarci na nowe przyjaźnie.