Nawiązywanie relacji z nowymi ludźmi nie wszystkim przychodzi łatwo. Zastanawiasz się czasem dlaczego pomimo twoich starań kontakty z innymi ludźmi szybko się urywają? Nie ze wszystkimi uda się nam stworzyć więź, to oczywiste, ale co jeśli jej zbudowanie jest dla nas praktycznie nie osiągalne? Być może w kontakcie z drugim człowiekiem popełniasz błędy nad którymi wcześniej się nawet nie zastanawiałeś. Sprawdź poniższą listę i zobacz czy poprzez swoją nieświadomość nie zamykasz się na świat. 

1. Unikanie kontaktu wzrokowego

Jednym z najważniejszych czynników relacji międzyludzkich jest nawiązanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Unikanie wzroku podczas rozmowy z drugą osobą może wzbudzić jego podejrzenia co do naszej osoby. Być może pomyśli, że staramy się go okłamać i nie jesteśmy z nim do końca szczerzy bądź nie jesteśmy zainteresowani rozmową z nim. Dziecko, które przewiniło spuszcza wzrok w podłogę przy konfrontacji z rodzicem, a zatem unikanie rozmówcy kojarzyć mu się może dokładnie z takim zachowaniem dziecka- zrobiłem coś nie tak i staram się zapaść pod ziemię. Jednak nie należy też przesadzić w druga stronę. Wpatrywanie się w rozmówcę może wprowadzić go w zakłopotanie i sprawić, że poczuje się nie zręcznie.

2. Poważna i niezadowolona mina

Jak powszechnie wiadomo, uśmiech jest naszą najlepszą wizytówką. Ludzie chętniej nawiązują relacje z osobami o miłym usposobieniu. Uśmiech jest dobrym rozwiązaniem na przełamanie lodów, o ile jest on szczery. Gdy w relacji poznawania się z drugim człowiekiem przyjmiemy poważną i niezadowoloną minę, może to stworzyć barierę w kontakcie z rozmówcą. Być może uzna, że mina odwzorowuje nasz charakter, co rzecz jasna może być zupełną nie prawdą, ale spowoduje to nie potrzebny mur i ukryje nasze pozytywne zamiary. Oczywiście, tu również nie można przesadzić w drugą stronę. Hałaśliwy, nerwowy śmiech może być odebrany jako nasz brak pewności siebie i może być drażniący dla oponenta.

3. Monotonne wypowiedzi

Rozmowa z drugim człowiekiem przypominać może czytanie książki dziecku. Jeśli w naszym tonie głosu nie zabrzmi inna nuta historia stanie się dla czytelnika nudna i wręcz usypiająca. Monotonny ton głosu sprawia, że rozmówca przestaje być zainteresowany rozmową – często nieświadomie. Gdy urozmaicimy nasz język i wprowadzimy trochę życia w opowiadaną historię z pewnością rozmowa stanie się dużo ciekawsza. To samo tyczy się tematu rozmowy. Coś, co dla nas może być fascynujące dla drugiej osoby wcale nie musi. Przy nawiązywaniu nowych relacji jest to kwestia bardzo istotna. Trzeba wyczuć czy nadajemy na tych samych falach.

4. Skrzyżowane ręce i zamknięta postawa

W nawiązywaniu nowych relacji należy pamiętać o tym by zachować otwartość. Nie dotyczy to tylko tematu rozmowy, ale również naszej mowy ciała. Zamknięta postawa, może być symbolem dla rozmówcy braku naszej chęci zaangażowania w relację. Mowa ciała bardzo wiele mówi o człowieku. Coś, na co nie zwracamy uwagi może być dla drugiej osoby znakiem, że nie chcemy się angażować i nie jesteśmy otwarci na nowe przyjaźnie.