Nie jest łatwo wiedzieć, kiedy nadszedł czas, by się poddać i zerwać budowaną latami relację. Jeśli kiedykolwiek byłeś lub byłaś w sytuacji, w której musiałeś/aś zdecydować, czy musisz zerwać relacje z daną osobą, czy się rozwieść to znasz niesamowity stres i przepływ negatywnych emocji, który się z tym wiąże.

Większość ludzi stara się unikać zmian

Wolimy znajomą przyszłość od niejasnej, nawet jeśli sprawia to, że jesteśmy nieszczęśliwi, zwłaszcza jeśli chodzi nie tylko o krótkotrwałe przyjemności, ale o dzieci, przyjaciół, finanse i majątek, i nie wiemy, co się wydarzy w przyszłości.

Oczywiście, jeśli masz kochanka lub kochankę i już dawno miałeś lub miałaś przeczucie, że koniec Waszego związku jest bliski to sprawy są nieco prostsze. Ale nawet w tym przypadku pojawia się pytanie, czy warto zerwać związek, w który zainwestowało się lata swojego życia? W Końcu mówimy tu o inwestowaniu czasu, energii i innych zasobów. Próba zerwania długoterminowych relacji to proces ciągłego myślenia, który sprawia, że tkwisz w miejscu i nie idziesz dalej. Zadajesz sobie pytania, ponieważ się martwisz. Z tego artykułu dowiesz się jakie są niezbite dowody na to, że Twój związek przestał działać tak jak powinien i trzeba jak najszybciej zejść na ziemię, i szukać realnych alternatyw.

1. To się czuje

Czujesz to. Jesteśmy ludźmi, nie robotami. Ale wielu z nas próbuje stłumić swoje uczucia i zignorować je, podczas gdy w rzeczywistości są to uczucia, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli czujesz, że twoje uczucie się wypaliło , to prawdopodobnie masz rację. Znasz swojego partnera lepiej niż ktokolwiek inny i znasz siebie. Dlaczego więc ignorujesz swoją intuicję?

2. Przemoc

Przemoc fizyczna jak i psychiczna, o ile nie jesteście parą lubującą się w praktykach sado-maso to prosta droga do rozstania, bez względu na koszty. Żadne z Was nie może przekraczać dozwolonej granicy. Pamiętaj o zasadzie, że wolność mojej pięści kończy się na wolności Twojego nosa.

3. Tajemnice i podwójne życie

Tajemniczość i brak szczerości. Niepotrzebnie tajemnicze zachowanie, tajemnice, dużo tajemnic, jakieś czysto osobiste sprawy, wychodzenie z domu nie wiadomo po co i gdzie. Takie zachowania to niczym klin wbity między Was i to nie wróży niczego dobrego. Jeśli czujesz, że ty musisz zachować tajemnice przed ukochaną osobą lub on/ona coś ukrywa, warto się zastanowić – czy nadal Wasz związek ma sens.

Może nie wszystkie sytuacje prowadza do sytuacji na ostrzu noża i wystarczy szczera rozmowa z Twoim partnerem, ale jeżeli tych sytuacji jest zbyt dużo lub powtarzają się pomimo kilku strzałów ostrzegawczych to jest to realny powód do rozstania.

4. W ogniu krytyki

Czujesz, że musisz udawać kogoś kim nie jesteś, aby uniknąć ognia krytyki ze strony swojego partnera. To prosta droga do końca Waszej relacji. Wygłupianie się bez poczucia wstydu, nieodgrywanie żadnych ról, pokazywanie swojej wrażliwości w obecności partnera, czucie się z nim prawie tak samo, jak w towarzystwie przyjaciół, z rodziną lub w samotności – to wszystko oznaki zdrowego związku.

Jeśli wszystko jest na odwrót, to być może obok ciebie zamiast partnera i miłości życia stoi Twój najgorszy wróg. Ograniczając się do jednej roli, tej akceptowanej przez naszego partnera ograniczamy dostęp do bogactwa naszej osobowości i hamujemy rozwój relacji.

5. Niechęć i strach

Unikanie bliskości, strach przed przebywaniem w jednym pomieszczeniu lub unikanie sytuacji, w których musicie się pokazywać razem to również sygnał, że zaczynają się kłopoty. Może to wynikać z innych przyczyn, które zostały opisane wcześniej. Na przykład, nie chcesz nigdzie pojawiać się ze swoim partnerem, bo obawiasz się, że ten może próbować Cię upokarzać przy swoich znajomych lub rodzinie albo będzie ciągle krytykować Twój wygląd lub sposób zachowania, brak wiedzy lub zacznie wypominać Twoje niepowodzenia, umniejszając zalety lub sukcesy. Dostrzegasz te sygnały? Uciekaj!

6. Szukanie bliskości poza relacją

Głównie chodzi tutaj o seks. Gdy ktoś jest skupiony wyłącznie na Tobie to Wasze życie seksualne istnieje na wyższym poziomie. Jeżeli Wasz seks jest monotonny i nie ma już tego ognia co kiedyś to warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem Twój partner nie szuka silniejszych wrażeń poza Waszą sypialnią. Jeśli czujesz się, jakbyś uprawiał/a seks z kimś, kogo nie znasz, zupełnie obcym. Jeśli to naprawdę odczuwasz przy każdym zbliżeniu to twoja ukochana osoba również czuje to samo co ty. Może to wynikać z faktu, że lepsze doznania dostarcza mu/jej ktoś inny.

7. Brak wspólnych rozmów o przyszłości

Cechą wyróżniającą zdrowy związek jest zaufanie do partnera, poczucie stabilności i wspólne plany na przyszłość. W dysfunkcyjnych związkach wszystko jest inaczej: nie łączą Was plany na przyszłość, a wspólna teraźniejszość kończy się na zajmowaniu wspólnej przestrzeni, jedyne połączenie to przeszłość – próbujesz znaleźć usprawiedliwienie dla tego, że nadal jesteście razem, w kilku ciepłych wspomnieniach.

Jeśli myślenie o wspólnej przyszłości jest dla Ciebie trudne, a czasem wręcz przerażające, jest to najpewniejszy znak, że Twój związek zatruwa Twoje życie i czas z tym skończyć.

8. Całkowity brak zainteresowania

Nie jesteś priorytetem. Jednym z najwyraźniejszych znaków, że twój związek się skończył, jest to, że nie jesteś już ważny lub ważna dla Twojej połówki. Kiedyś byłeś lub byłaś na pierwszym miejscu dla swojego partnera. Jeśli czegoś potrzebowałaś/eś to oczywiste było, że zrobi wszystko, aby Ci pomóc. Byłeś/aś jedną z najważniejszych osób.

To właśnie oznacza bycie w związku. Ale wszystko się zmieniło. Nie jesteś już priorytetem; jesteś po prostu kimś, kogo twój partner toleruje lub potrzebuje, aby wypełnić czas, gdy nie ma nic lepszego do zrobienia.

9. Razem, ale osobno

Twoja ukochana osoba już o ciebie nie pyta. Twój partner pytał cię do tej pory, jak minął ci dzień, lub słuchał historii, która przytrafiła Ci się w pracy, ale to wszystko się skończyło. Nie chodzi o to, że teraz zapomniał, że masz pracę lub chodzisz do szkoły. Po prostu go to nie obchodzi. Dowiedzenie się czegoś więcej o tobie wcale nie jest tym, co go interesuje.

10. Ekonomiczna i emocjonalna dyskryminacja

Partner agresywnie pyta Cię o to, kto do Ciebie dzwonił, z kim korespondujesz mailowo, o czym rozmawiałeś ze znajomymi, gdzie byłeś/aś, sprawdza znajomych na portalach społecznościowych i wypytuje, kim są te osoby, stara się kontrolować wydatki osobiste i żąda paragonów za zakupy, stara się również kontrolować Twój harmonogram dnia i stara się skłonić Cię do pytania o pozwolenie, aby gdzieś pójść lub coś zrobić.

Całkowita kontrola i żądanie otwartości mogą tylko udawać troskę, ale w rzeczywistości jest to forma emocjonalnego i ekonomicznego nadużycia oraz próba przekroczenia granic Twojej osobistej wolności. Za nią kryje się już tylko przemoc fizyczna o której wspomnieliśmy wcześniej, także ten sygnał jest bardzo poważny, jeżeli chodzi o podjęcie najszybszej decyzji o zerwaniu relacji raz na zawsze.