W społeczeństwie utarło się przekonanie, że w relacjach damsko-męskich to kobieta wiecznie ma jakieś obawy. A to włosy nie takie, a to tłuszczu na brzuchu za dużo i wiele innych. Okazuje się, że mężczyźni też mają swoje lęki. Dowiesz się o nich z tego artykułu.

1. Strefa przyjaciela i brak pociągu fizycznego

Kiedy mężczyzna pozna kobietę i angażuje się emocjonalnie w tę znajomość, bardzo często nie wie do końca kim jest dla swojej wybranki. Obawia się, że nie pociąga jej fizycznie a tylko jest przez nią lubiany. Jeśli zakochany facet słyszy od kobiety, że jest wspaniałym kandydatem na przyjaciela nie jest to dla niego powód do euforii. To znak, że nie jest kochany.

2. Zderzenie z przeszłością swojej ukochanej

Strach przed porównaniami w sytuacji, w której mężczyzna wie, że nie jest pierwszym partnerem życiowym swojej kobiety. Nawet jeśli ona nic nie wspomina, myśli w jego głowie przypominają główną ulicę miasta w godzinach szczytu. A co jeśli Zenek był lepszy w łóżku, Franek bardziej inteligentny a Józek był bogaty? Prawda jest taka, że kobiety porównują swoich obecnych do byłych, ale tylko w sytuacji silnego wzburzenia emocjonalnego. Jeśli sprawi jej przykrość, czy niemiło potraktuje porównania nasuwają się automatycznie. Ale jeśli wszystko układa się dobrze to kobieta skupiona jest zawsze na obecnym towarzyszu życiowym.

3. Wyjście z inicjatywą

Zakochany mężczyzna ma wiele obaw przed odkryciem swoich uczuć. Boją się, że to może być za wcześnie, że mają tylko jedną szansę, którą mogą stracić. Jednym słowem boją się falstartu. Z drugiej strony boją się, że ktoś inny może ich uprzedzić. Niestety kobiety nie wysyłają jasnych sygnałów, mało tego czasem mogą być sprzeczne. Taka to już natura kobiet. To, że ona się przytuli do niego na spacerze nie oznacza, że tej nocy stanie się jego kochanką. Nigdy nic nie wiadomo. A jeśli odrzuci? To bardzo bolesna sytuacja dla zakochanego mężczyzny. Stąd strach przed grą w otwarte karty.

4. Nazwanie relacji z kobietą „związkiem”

Bardzo dużo mężczyzn nie chce się oficjalnie wiązać z kobietą i nazywać to co ich łączy związkiem. Wiedzą dobrze, że dla kobiety to bardzo ważna deklaracja. Deklaracja, która może całkowicie odmienić ich życie. I co teraz będzie z innymi kobietami? Chciałoby się zjeść ciastko i mieć ciastko. Ale tak się nie da. Mało tego, spora część kobiet po takiej deklaracji osacza swojego ukochanego nie dając mu prawa do jego prywatnej przestrzeni. Zabroni wyjść na mecz, czy spotkać się tylko w męskim gronie. Mężczyźni bardzo boją się takiego zniewolenia, dlatego jakiekolwiek poważne deklaracje tak ciężko przechodzą im przez gardło.

5. Przyjaciele płci męskiej mojej kobiety!

W naszym społeczeństwie ciągle pokutuje pogląd, jakoby przyjaźń damsko-męska nie mogła istnieć bez podtekstu erotycznego. A jest to bardzo mylny, krzywdzący pogląd. Są takie znajomości, które trwają latami, czasem kobieta, która lepiej się dogaduje z płcią męską niż żeńską ma więcej przyjaciół niż przyjaciółek. Wielu facetów jest bardzo terytorialnych i traktuje każdego faceta na orbicie swojej ukochanej jako wroga. Stąd lęk. Między innymi przed tym, że może być porównywany do przyjaciela, zazdrość , że przy nim częściej się śmieje, albo on ją bardziej rozumie.

6. Strach przed odrzuceniem

Bez względu na to, czy mężczyzna planuje zaczepić zupełnie obcą kobietę, czy jest to już kolejna randka, zawsze będzie się bał odrzucenia. Każda nowa relacja okupiona jest sporą dawką stresu. Na mężczyznach ciążą ogólne poglądy, że facet zawsze musi być silny, zawsze zwyciężać, że wszyscy oczekują zawsze i wszędzie jego zaradności. Nie mogą sobie pozwolić na rolę nieporadnego chłopczyka w krótkich spodenkach. Dlatego strach przed odrzuceniem jest u nich silniejszy niż u kobiet

7. Czy mówić o tęsknocie?

Czy jeśli tęsknię za kobietą mam jej to powiedzieć? Czy ja mogę tęsknić? Czasem ciężko uznać mężczyźnie uczucia jakie odczuwa za swoje. Przecież to kobiety są miękkie i tęskniące. Ja powinienem być jak starożytny zamek z kamienia i fosą pełną krokodyli. Tęsknota jest niemęska. A jeśli ona wykorzysta ten fakt i uzna go za słabość? Nie nie , lepiej nic jej nie mówić. Zostanę sobie ze swoją niewypowiedzianą tęsknotą.

8. Zielona trawka, czyli bezrobocie

Praca dla mężczyzny jest jego dumą. To nią może się pochwalić. To w niej wyraźne są jego osiągnięcia i profesjonalizm. W momencie kiedy ją traci czuje się jak paw z wyskubanym ogonem. Ma wrażenie, że nie ma już nic, czym mógłby zaimponować swojej wybrance. Jak często zapominają o tym, że kobieta w obecnych czasach nie jest zdana całkowicie tylko na swojego partnera. Potrafi zadbać o siebie. Jej oczekiwania względem partnera są bardziej na poziomi emocjonalnym. Chcą czuć jego miłość, czuć się atrakcyjne w jego oczach i jedyne na świecie.

9. Magiczne słowo „przepraszam”

Wydawać by się mogło, że mężczyźni mają zakodowane w DNA, że słowo „przepraszam” nie wychodzi z ich ust. Przecież to słowo mówi wszystko. O tym, że popełniłem błąd. A przecież prawdziwy facet nigdy się nie myli! Doczekanie się przeprosin od faceta to prawie jak wygrana w totka. Jak pomóc facetowi artykulacji skruchy? Może krótki wykład o empatii? Uświadomienie mu na spokojnie co przeżywałaś kiedy postąpił w dany sposób. Umówcie się na rekompensatę poniesionych strat emocjonalnych i na pamięć o ich niepowtarzalności błędów.

10. Skok w bok

Mężczyźni są zdolni do fantazjowania na najwyższym poziomie. Bardzo boją się, że ich wybranka pewnego pięknego dnia przyprawi im rogi. Przed oczami przesuwają się obrazy, jak to ona spotyka kogoś atrakcyjnego, lepszego. Mało tego on zabiera ją na zawsze do siebie. Strata kobiety jest bolesna, ale równie bolesna jest świadomość reakcji swoich kolegów. Będzie pośmiewiskiem.