Trwałość relacji jest zależna od wielu czynników. Obejmują one nie tylko warunki  środowiska i charakter obu stron, ale też błędy popełniane przez partnerów. Specjaliści od lat wskazują na kilka charakterystycznych zachowań, które są szczególnie widoczne w przypadku płci żeńskiej.

Oto 9 najczęściej spotykanych błędów, które mogą doprowadzić do rozpadu związku już w jego pierwszej fazie!

1. Nadmierna chęć spędzenia wolnego czasu

Miłość rozwija się nie tylko w czasie spędzanym razem, ale również i w chwilach „na osobności”.  Wiele kobiet wywiera duży nacisk na konieczność wspólnego przeżywania chwil, nawet wówczas gdy nie ma sposobności i warunków do podejmowania takich wyborów.

2. Zachowania „księżniczki”

Każda kobieta zasługuje na wyjątkowe traktowanie, jednak w przypadku wytworzenia się zachowań „księżniczki” można bardzo często spotkać się z pojawieniem się kryzysów w związkach. Partnerzy uwielbiają dbać o swoje kobiety, jednak jeszcze bardziej cenią umiar!

3. Przywoływanie postaci „ex”

Wymazanie ze swojego życiorysu postaci byłych partnerów jest niemożliwe, jednak przesadne nawiązywanie w rozmowach i czynach do tego typu osób prowadzi nie tylko do frustracji, ale też podważenia zasadności obecnej relacji.

4. Wywieranie nacisku na tempo rozwijania się relacji

Każdy związek składa się z kilku etapów, które obejmują między innymi fazę zapoznawania się, zacieśniania relacji oraz narzeczeństwo i ślub. Myślenie przyszłościowe nie powinno być utożsamiane z zachowaniem szkodliwym, jednak każdy związek potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na przejście na kolejny „poziom” znajomości.

5. Rezygnacja z dotychczasowego życia dla partnera

Żaden partner nie będzie czuł się komfortowo, gdy okaże się że druga połówka w imię miłości rezygnuje z dotychczasowych aktywności, przyzwyczajeń i hobby. Efektem takiej sytuacji może być bowiem utrata zainteresowania tą osobą – miłość powinna być uczuciem napędzającym życie prywatne, a nie czynnikiem je ograniczającym.

6. Nachalne buziaki i inne czułości

Miłość to nie tylko wspólne spędzenia czasu, ale też drobne gesty świadczące o przywiązaniu do partnera. Do wszystkiego należy podchodzić jednak z umiarem, ponieważ niektóre zachowania (mimo dobrych intencji) mogą po pewnym czasie stać się po prostu niekomfortowe dla drugiej połówki.

7. Kontrola social mediów

Serwisy społecznościowe mogą obecnie uchodzić za prawdziwe „lustro duszy” danej osoby. Kobiety wykazujące zachowania w kierunku nadmiernego monitorowania nowych znajomości partnera lub jego aktywności na Facebooku oraz Instagramie, mogą doprowadzić do pojawiania się uczucia braku komfortu.

Zachowań takich należy się wystrzegać, nawet jeśli dotyczą pozornie nieszkodliwych kwestii jak grono znajomych oraz rodzaj „lajkowanych” postów.

8. Ujawnianie przyjaciółkom poufnych informacji o związku

Wysoki poziom zżycia z najlepszą przyjaciółką jest doskonałym powodem do przekazywania na zewnątrz związku informacji, które niekiedy powinny być prywatną sprawą. Kwestia ta jest szczególnie problematyczna w przypadku braku akceptacji takich zachowań przez partnera. Z tego powodu warto pamiętać o tym, że każde słowo należy dobierać ostrożnie lub wcześniej zapytać o zgodę na wykorzystanie tej wiedzy w rozmowach z „osobami trzecimi”.

9. Nadskakiwanie

Fascynacja nowym związkiem prowadzi do błędnego przeświadczenia o konieczności zaspokajania potrzeb partnera 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Taka sytuacja tylko z pozoru powinna być satysfakcjonująca dla partnera – po pewnym czasie może nie tylko doprowadzić do pojawienia się uczucia zmęczenia, ale też wykształcenia toksycznych reguł w danym związku.