Aktor, który wcielił się w jedną z głównych ról sagi: Lorda Voldemorta – odpiera ataki na pisarkę J.K. Rowling

Uznana autorka serii o młodym czarodzieju J.K. Rowling została skrytykowana przez świat za swoje kontrowersyjne wpisy w mediach społecznościowych. Zarzuca się jej bowiem dyskryminację osób transpłciowych. W jej obronie staje aktor Ralph Fiennes, który wciela się w jedną z głównych ról sagi – rolę Lorda Voldemorta.

Jak to się zaczęło?

Całe zamieszanie miało swój początek w 2020 roku, kiedy to pisarka wyraziła swoje zdanie na tematy powiązane ze społecznością trans. Brytyjka nie poparła zmiany na termin „osoby, które miesiączkują” zamiast używanego do tej pory słowa „kobiety”. Według niej można to było uznać za sposobność do „wymazania pojęcia płci”, a co za ty idzie, skoro płeć nie jest realna to nie istnieje zjawisko wzajemnego zainteresowania tą samą płcią.

Rowling podkreśla przy tym swoje wsparcie i znajomość z osobami transseksualnym, jednocześnie broniąc osoby, które definiują się z klasycznym damsko-męskim podziałem. W kolejnym wpisie autorka odniosła się do transpłciowych aktywistów, którzy według niej bagatelizują występowanie negatywnych skutków terapii hormonalnych.

Krytyka skierowana w twórczynię Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie nie pochodziła jedynie od jej fanów. W tej sprawie wypowiedzieli się również niektórzy aktorzy wcielający się w głównych bohaterów – Emma Watson czy Daniel Radcliffe. Odtwórca Harry’ego Pottera bazując na statystykach znacznego występowania zjawiska dyskryminacji osób transpłciowych zwrócił uwagę na potrzebę wspierania przez ludzi osób, które inaczej określają swoją orientację i płeć.

Ralph Fiennes wspiera J.K. Rowling

Ralph Fiennes w świecie magii odgrywa rolę głównego antagonisty. To znany aktor, który w swojej karierze był dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara. W trakcie wywiadu do „The New York Times” artysta potępił negatywne opinie skierowane od 2 lat w stronę pisarki. Zaznaczył przy tym, że otoczenie nie jest w stanie jednoznacznie uznać Rowling za osobę ze skrajnie konserwatywnymi poglądami, tym bardziej, że jest twórczynią książek o niezwykłym przesłaniu i wartościach. Dodatkowo rzucając obelgi w jej stronę jednocześnie nie ma się poszanowania dla osób, które określają się według tradycyjnego modelu jako kobiety i chcą o tym głośno mówić. Ilu ludzi, tyle jest opinii. Niemniej jednak widać stale podzielone zdania i odwracanie się fanów od swojej niegdyś ulubionej pisarki.