Doszło do rozstania. Nie ma żadnego znaczenia, co było jego przyczyną i które z was okazało się winne. W tym momencie czujesz ogromną stratę, podobną do żałoby, dlatego tęsknisz za swoim byłym, a na dodatek ciągle o nim myślisz. Rozważasz każde słowo i każdy gest, zastanawiając się, czy na pewno dobrze się stało. Myślisz, że może to był błąd i warto by dać mu drugą szansę. W tym miejscu pojawia się pytanie: ile czasu będziesz to rozważać i, czy dasz radę wyrwać się z tej obsesji?

Koniec związku musi być definitywny i ostateczny. W innym razie będzie to na tobie ciążyć całe życie i wpłynie na kształt nowych związków, gdyż zaczniesz porównywać nowo poznanych facetów do swojego byłego, co uniemożliwi stworzenie zdrowej relacji. Jeśli masz problem z powracaniem wspomnieniami do byłego partnera, weź pod uwagę te trzy ważne kwestie:

Przecież nie rozstaliście się bez powodu

Z czasem złe wspomnienia odchodzą w zapomnienie, a pamiętamy tylko o pięknych i szczęśliwych chwilach. Gdyby między wami naprawdę było dobrze, nadal bylibyście razem. A tymczasem nie jesteście. Spróbuj zacząć patrzeć na swój były związek jak na coś, co przyniosło ci same korzyści. Dzięki temu co przeżyłaś, jesteś teraz właśnie tu, gdzie jesteś. Wiesz już, na co możesz sobie pozwolić w relacji z drugą osobą, a na co nigdy się nie zgodzisz. Potrafisz uczyć się na własnych błędach, a to ważna życiowa umiejętność.

Nie zapominaj o szczerości i otwartości wobec nowego partnera

Budując nowy związek, pamiętaj o tym, aby zawsze sygnalizować swojemu partnerowi, gdy coś Ci przeszkadza. Kiedy boimy mówić się o tym co naprawdę czujemy, tracimy umiejętność prawidłowego rozeznania sytuacji. Po pewnym czasie nasz mózg może odbierać pewne zdarzenia, jako bardziej negatywne niż w rzeczywistości są. Mówienie drugiej osobie o tym co nas boli, pomaga pozbyć się negatywnych emocji. Dodatkowo szczerość i otwartość wobec partnera prowadzi do wzmocnienia komunikacji w związku. Dzięki temu lepiej się poznacie i zrozumiecie swoje potrzeby, a w konsekwencji wasza relacja stanie się silniejsza.

Skup się na własnym związku, a nie związku Twojego byłego

Aby oderwać się od myśli o byłym partnerze, musisz zrobić to samo, co on zrobił kiedyś: po prostu zostaw go. Pozbądź się go ze swojej głowy. Jeśli przestaniesz rozmyślać nad tym, że Twój były układa sobie życie na nowo i umawia się z innymi kobietami, będziesz mogła wreszcie skupić się na własnym życiu i budowaniu nowych relacji. W życiu liczy się tylko teraźniejszość, a on należy już do przeszłości. Powszechnie wiadomo, że ciągłe zadręczanie się tym, co wydarzyło się kiedyś, nie prowadzi do niczego dobrego.

Ta prawda dotyczy również zakończonych związków. Wpędzanie się w obsesje na punkcie Twojego byłego w niczym ci nie pomoże, a jedynie zaszkodzi. Może doprowadzić do pojawienia się problemów i niepotrzebnych konfliktów w nowym związku. Skutkiem czego stracisz kogoś, z kimś mogłabyś być szczęśliwa. Aby do tego nie doszło, musisz zamknąć ten rozdział w swoim życiu i już nigdy do niego nie wracać.