Miłość to niezwykle piękne uczucie, zgodnie z którym partnerzy powinni obdarzać się wzajemnym wsparciem. Niestety, dając drugiemu człowiekowi całego siebie, nie zawsze otrzymujemy w zamian to samo. Będąc zakochanym, łatwo przeoczyć sygnały, że ukochana osoba nas wykorzystuje.

Często nie dopuszczamy do siebie tej myśli, naiwnie wierząc, że w naszym związku nie dzieje się nic złego. Istnieją jednak pewne zachowania, na które nie można pozwalać, nawet komuś, kogo bardzo kochamy. W przeciwnym razie, będziemy tkwić w jednostronnej relacji. Jakich sygnałów nie wolno ignorować?

1. Egoizm partnera

Pewne ustępstwa w związku są normalną sprawą, jeśli jest to zjawisko dwustronne. Jednak w przypadku, kiedy partner myśli wyłącznie o sobie i swoich potrzebach, jest to bardzo zły sygnał. Związek powinien satysfakcjonować obie osoby, a co za tym idzie być wynikiem rozmaitych kompromisów.

Na pewno nie powinno dochodzić do sytuacji wiecznego przejmowania obowiązków partnera. Związek nie polega na wyręczaniu drugiej osoby, by ta odpoczywała. To właśnie partnerstwo musi być podstawą zdrowej relacji.

2. Kłamstwa

Kolejnym fundamentem relacji opartej na prawdziwym uczuciu powinna być szczerość. Cecha ta wydaje się bardzo podstawowa, jednak niestety nie zawsze jest elementem związku. Jeśli czujesz, że partner Tobą manipuluje, jak najprędzej zakończ tą relację.

W związku zdecydowanie nie ma miejsca na kłamstwa. Ukochana osoba zawsze powinna być z Tobą szczera, nawet jeśli prawda może okazać się nieprzyjemna. Przeinaczanie faktów jest jednak znacznie gorsze.

3. Kontaktuje się z Tobą wtedy, gdy czegoś potrzebuje

Naturalnym wynikiem miłości jest pragnienie przebywania blisko ukochanej osoby. Jeśli jednak jesteś jedyną osobą w tym związku, której prawdziwe zależy na częstych spotkaniach, partner prawdopodobnie Tobą manipuluje.

Twoją czujność szczególnie powinien wzbudzić fakt, jeśli kontaktuje się i proponuje randkę tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje. Miłość powinna być przede wszystkim bezinteresowna, dlatego nie ignoruj tego sygnału.

4. W ogniu krytyki

Konstruktywna krytyka to składnik każdej szczerej relacji, ale kiedy czujesz, że każde Twoje zachowanie i starania spotykają się z negatywnym odbiorem, możesz podejrzewać, że jesteś wykorzystywany. Szczególnie, jeśli słowa ukochanej osoby uważasz za obraźliwe i niesłuszne.

W związku powinno być miejsce nie tylko na krytykę, ale i pochwały. Naturalną potrzebą człowieka jest usłyszenie od czasu do czasu paru słów uznania. Każdy posiada pewne talenty i umiejętności, które zwłaszcza partner powinien dostrzec.

5. Ponosisz większość kosztów 

Najczęściej spotykaną formą wykorzystywania są oczywiście kwestie finansowe. Prezenty i randki są sprawą kosztowną, dlatego nigdy nie powinny być jednostronnym punktem relacji. Nie można również dopuszczać do sytuacji, w której jesteś jedynym źródłem utrzymania.

Jeśli mimo Twojego wsparcia, ukochana osoba nie szuka pracy, a zamiast tego chętnie korzysta z Twoich zasobów pieniężnych, śmiało można stwierdzić, że jesteś osobą wykorzystywaną w tej relacji. Przyzwyczajony do wygody partner, nie widzi nic złego w tym, że dźwigasz na sobie ciężar utrzymania dwóch osób.

6. Nie interesują go Twoje problemy

W związku zawsze powinna być przestrzeń na  zwierzenie się z własnych problemów. Od ukochanej osoby oczekuje się, że wysłucha nas i wesprze dobrą radą. Jeśli partner nie wykazuje zainteresowania tym, co mówisz i podchodzi w sposób lekceważący do naszych rozterek, zdecydowanie nie jest to zdrowa relacja.