Samotność ma wiele twarzy. W społeczeństwie bycie „starą panną” lub „starym kawalerem” nadal jest postrzegane jako coś negatywnego. Bycie singlem – z przymusu lub z wyboru – ma jednak swoje plusy i wiele osób nie zamieniłoby swojego samotnego życia na stały związek.  Jakie są cztery pozytywne strony bycia singlem?

1. Czas na samorealizację

Nie ulega wątpliwości, że single mają znacznie więcej czasu na rozwijanie swoich pasji oraz na samorealizację. Brak konieczności spędzania czasu z drugą połówką i dbania o jej potrzeby otwiera wiele nowych drzwi w spełnianiu życiowych celów. Osoby samotne chętniej podejmują kolejne studia, odkrywają nowe zainteresowania czy podejmują terapię, mającą na celu wyeliminowanie negatywnych wzorców i poprawę jakości życia.

Single są niejako zmuszeni do podejmowania wielu różnych aktywności, które zapełnią ich czas wolny. Nie jest to jednak zjawisko negatywne, bowiem dzięki wielu różnym zainteresowaniom są oni w stanie zwiększyć swój życiowy potencjał. Osoby samotne często podejmują również działania charytatywne czy zapisują się do grup wolontariackich, gdzie spełniają swoje potrzeby społeczne poza romantycznym związkiem.

2. Samotne podróżowanie i odkrywanie świata

Często słyszymy o samotnych podróżnikach, takich jak Martyna Wojciechowska, Beata Pawlikowska czy Wojciech Cejrowski. Ich przykład, jak i przykłady wielu osób na całym świecie jasno wskazuje, że bycie singlem wcale nie przeszkadza w podróżowaniu. Wręcz przeciwnie – wiele osób samotnych uwielbia podróżować i czerpie ogromną przyjemność ze zwiedzania świata we własnym towarzystwie.

Badania wskazują, że to kobiety częściej wybierają podróżowanie w pojedynkę. W tym przypadku bycie singlem sprawia, że nie musimy rezygnować z pewnych osobistych zainteresowań czy patrzeć na nie przez pryzmat drugiej połówki, przez co wiele osób świadomie wybiera ten tryb życia.

3. Samotność sprzyja głębszym relacjom

Człowiek jest istotą społeczną, a więc potrzebuje on kontaktów z innymi osobami. Wbrew powszechnemu przekonaniu związek romantyczny nie jest jednak jedynym sposobem na zaspokojenie potrzeb społecznych. Do ich realizacji wystarczą kontakty ze znajomymi, zawieranie przyjaźni oraz spędzanie czasu z rodziną.

Jak się okazuje, osoby samotne bardziej doceniają relacje z innymi ludźmi. Wielu singli z wyboru szczególnie dba o swoje relacje koleżeńskie i przyjacielskie, a także więzi rodzinne, które w pewnym stopniu zastępują im relację romantyczną. Zamiast niewiele wnoszących rozmów o pogodzie wolą oni spędzać czas w jak najbardziej wartościowy sposób, co pozwala im zbliżyć się do ważnych osób w ich życiu.

4. Dbanie o swoje wnętrze

Osoby samotne, które mają więcej czasu dla siebie, zwykle dużo chętniej i dużo łatwiej skupiają się na swoim wnętrzu. Dobrowolna samotność sprzyja analizowaniu własnych emocji, a także podejmowaniu działań, które rozwijają sferę duchową i emocjonalną – m.in. medytacji i jogi.

Osoby przebywające w związkach romantycznych mogą rozmawiać o swoich uczuciach z partnerem, lecz autorefleksja jest równie, jeśli nie bardziej istotna w kwestii dbania o swój stan psychiczny. Z tego powodu single znacznie częściej podejmują introspekcję, a to z kolei wspomaga kreatywność oraz dodaje inspiracji do twórczego działania.