Na początku związku widzimy się nawzajem przez różowe okulary. Chcemy spędzać ze sobą prawie każda chwilę i nie mamy wątpliwości, że jesteśmy dla naszego partnera najważniejszą osobą. Z czasem jednak mogą pojawić się symptomy, że zainteresowanie nami spada, co z kolei rodzi obawy, że koniec związku jest bliski. Warto dowiedzieć się co może na to wskazywać.

1. Coraz częściej się kłócicie

To, że sprzeczki zdarzają się w praktycznie każdym związku jest sprawą bezdyskusyjną. Jednak w momencie, gdy przestają być one sytuacją wyjątkową, a stają się coraz częściej powtarzającą się regułą, to powinna zapalić się nam czerwona lampka.

Zwłaszcza jeśli, poza rzeczywiście istotnymi tematami, spory toczą się zazwyczaj o błahostki i nie wynikają z jakiejś szczególnie stresującej sytuacji w życiu partnera. Wtedy warto zastanowić się, czy to nie znak, że zaczęłaś irytować swoją drugą połówkę i sprzeczki są wyrazem tego rozdrażnienia.

2. Unika wspólnego planowania przyszłości

Jeśli wcześniejsze rozmowy bez problemu prowadziły was do wspólnych wizji przyszłości w postaci na przykład  domku z ogródkiem, gromadki dzieci, czy zwiedzania świata, a teraz partner unika podobnych tematów lub reaguje wymijająco, to warto zastanowić się nad tym sygnałem.

Być może wizja reszty życia u twojego boku przestała cieszyć go równie mocno jak ciebie i planowanie już tylko go męczy albo wprawia w zakłopotanie.

3. Wasze życie intymne ostygło

Być może wcześniej prawie nie wychodziliście z sypialni, a intymny kontakt był naturalny i niewymuszony. Teraz twój partner coraz częściej nie ma ochoty na bliskość z tobą. Oczywiście może zdarzyć się tak, że jest to przejściowa sytuacja wynikająca na przykład z dużego stresu w pracy, ale jeśli przedłuża się bez żadnej konkretnej przyczyny, to może wskazywać na zmianę w uczuciach partnera.

4. Zaczyna cię ignorować

Warto zastanowić się, czy nie jest tak, że to przede wszystkim ty inicjujesz wszelkie formy kontaktu miedzy wami. Dzwonisz, piszesz smsy. Czy nie zaczął coraz częściej nie odbierać twoich telefonów oraz ignorować wysłane przez ciebie wiadomości? A może kiedy oddzwania, to ta rozmowa nie wygląda już jak dawniej, a jest tylko zdawkową wymianą informacji.

5. Nie interesuje się ważnymi dla ciebie sprawami

W dobrze funkcjonującym związku zazwyczaj toczą się niekończące się rozmowy, podczas których partnerzy opowiadają sobie o wszystkich istotnych i mniej istotnych sprawach, dzielą się przemyśleniami i codziennymi kłopotami.

Jest to dla nich naturalne, niewymuszone i sprawia im przyjemność. A nawet jeśli tych rozmów jest z czasem mniej, to zawsze są one wystarczające, by wymienić w nich to co dla nas ważne i otrzymać wsparcie i zaangażowanie. Tymczasem jeżeli twój partner stracił całkowicie zainteresowanie twoimi sprawami, nie są ważne dla niego twoje uczucia i przemyślenia, to być może sam myślami jest już zupełnie gdzie indziej.