Współczesny świat przytłacza nas ogromem bodźców. Życie w nim nie jest łatwe, ponieważ wymaga ciągłego bycia na fali i walki o swoje. Ekstrawertycy radzą sobie z tym doskonale. Inaczej jest z introwertykami, którzy podchodzą do życia w zgoła odmienny sposób. Zazwyczaj są niezrozumiani przez resztę społeczeństwa. Traktuje się jak odmieńców, odludków.
Czy introwertycy naprawdę nie potrzebują kontaktów z innymi ludźmi? Aby się o tym przekonać, warto poznać listę ośmiu cech charakterystycznych dla introwertyków.
1. Są selektywnie społeczni, a nie aspołeczni
Introwertycy wcale nie są osobami aspołecznymi. Nie izolują się od ludzi i nie czują do nich nienawiści. Przeciwnie, lubią spędzać czas z innymi, jednak pod pewnymi warunkami. Własnymi warunkami. Pragną sami decydować, z kim będą się spotykać.
2. Czasem potrzebują kontaktów z innymi
Introwertycy nie zamykają się na interakcje społeczne. Nie mają jednak potrzeby ciągłego przebywania w towarzystwie. Poszukują kontaktu z innymi ludźmi zwłaszcza wtedy gdy przez długi czas od nich stronili.
3. Przedkładają samotność nad przebywanie w towarzystwie
Zwykle ludzie boją się samotności i starają się unikać jej za wszelką cenę. Z introwertykami jest zupełnie inaczej: oni jej poszukują. Są najbardziej szczęśliwi we własnym towarzystwie.
Wówczas mogą poświęcić się swoim pasjom i poczuć się naprawdę wolnymi. Przebywanie w głośnych i tłocznych miejscach tj. galeria handlowa czy klub muzyczny, jest dla nich torturą.
4. Preferują rozmowy na konkretny temat
Wielu z nas lubi small talk, czyli rozmowy o niczym. To dobry sposób na zawarcie nowych znajomości czy pogłębienie relacji. Jednak introwertycy nie będą się odzywać, gdy nie mają nic do powiedzenia.
Wówczas rozmówcy myślą, że mają do czynienia z nadętymi bufonami. Jeśli więc chcesz porozmawiać introwertykiem, najlepiej wybierz konkretny, głęboki temat do rozważań.
5. Milczą w towarzystwie
Jednak nie w każdym towarzystwie. Introwertycy nie lubią odzywać się, gdy przebywają z obcymi lub mało znanymi sobie ludźmi. Rozmówcy mogą postrzegać to jako brak dobrego wychowania lub zadzieranie nosa.
Introwertycy potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i nowych ludzi. Jeśli obdarzą nowo poznane osoby zaufaniem, zapewne niedługo otworzą się przed nimi.
6. Nie są znudzeni, nawet jeśli na takich wyglądają
Introwertycy to mistrzowie kontemplacji i skupienia. Jeśli ich rozmówcom wydaje się, że odpływają myślami gdzieś daleko, bo nie są zainteresowani tematem, a nie odzywają się, bo rozmowa ich nudzi, tak naprawdę są w błędzie. Ten typ po prostu tak ma.
7. Nie lubią atencji
Introwertycy najbardziej lubią towarzystwo ludzi spokojnych i przewidywalnych. Nie chcą przebywać z osobami, które nieustannie zwracają na siebie uwagę, bo o zgrozo grupa może zainteresować się także nimi. Ostatnią rzeczą, której pragnie introwertyk to bycie w centrum uwagi.
8. Muszą naładować baterie po spotkaniach towarzyskich
Po okresie, w którym introwertyk był zmuszony do wchodzenia w interakcje społeczne, zwłaszcza z dużymi grupami osób, nadchodzi czas na odpoczynek w samotności. Introwertycy muszą się zregenerować, by wrócić do naturalnego dla siebie stanu, ponieważ czas spędzony z innymi ludźmi wyczerpuje ich wewnętrzne siły.