Współczesny świat przytłacza nas ogromem bodźców. Życie w nim nie jest łatwe, ponieważ wymaga ciągłego bycia na fali i walki o swoje. Ekstrawertycy radzą sobie z tym doskonale. Inaczej jest z introwertykami, którzy podchodzą do życia w zgoła odmienny sposób. Zazwyczaj są niezrozumiani przez resztę społeczeństwa. Traktuje się jak odmieńców, odludków.

Czy introwertycy naprawdę nie potrzebują kontaktów z innymi ludźmi? Aby się o tym przekonać, warto poznać listę ośmiu cech charakterystycznych dla introwertyków.

1. Są selektywnie społeczni, a nie aspołeczni

Introwertycy wcale nie są osobami aspołecznymi. Nie izolują się od ludzi i nie czują do nich nienawiści. Przeciwnie, lubią spędzać czas z innymi, jednak pod pewnymi warunkami. Własnymi warunkami. Pragną sami decydować, z kim będą się spotykać.

2. Czasem potrzebują kontaktów z innymi

Introwertycy nie zamykają się na interakcje społeczne. Nie mają jednak potrzeby ciągłego przebywania w towarzystwie. Poszukują kontaktu z innymi ludźmi zwłaszcza wtedy gdy przez długi czas od nich stronili.

3. Przedkładają samotność nad przebywanie w towarzystwie

Zwykle ludzie boją się samotności i starają się unikać jej za wszelką cenę. Z introwertykami jest zupełnie inaczej: oni jej poszukują. Są najbardziej szczęśliwi we własnym towarzystwie.

Wówczas mogą poświęcić się swoim pasjom i poczuć się naprawdę wolnymi. Przebywanie w głośnych i tłocznych miejscach tj. galeria handlowa czy klub muzyczny, jest dla nich torturą.

4. Preferują rozmowy na konkretny temat

Wielu z nas lubi small talk, czyli rozmowy o niczym. To dobry sposób na zawarcie nowych znajomości czy pogłębienie relacji. Jednak introwertycy nie będą się odzywać, gdy nie mają nic do powiedzenia.

Wówczas rozmówcy myślą, że mają do czynienia z nadętymi bufonami. Jeśli więc chcesz porozmawiać introwertykiem, najlepiej wybierz konkretny, głęboki temat do rozważań.

5. Milczą w towarzystwie

Jednak nie w każdym towarzystwie. Introwertycy nie lubią odzywać się, gdy przebywają z obcymi lub mało znanymi sobie ludźmi. Rozmówcy mogą postrzegać to jako brak dobrego wychowania lub zadzieranie nosa.

Introwertycy potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i nowych ludzi. Jeśli obdarzą nowo poznane osoby zaufaniem, zapewne niedługo otworzą się przed nimi.

6. Nie są znudzeni, nawet jeśli na takich wyglądają

Introwertycy to mistrzowie kontemplacji i skupienia. Jeśli ich rozmówcom wydaje się, że odpływają myślami gdzieś daleko, bo nie są zainteresowani tematem, a nie odzywają się, bo rozmowa ich nudzi, tak naprawdę są w błędzie. Ten typ po prostu tak ma.

7. Bycie w centrum uwagi

Introwertycy najbardziej lubią towarzystwo ludzi spokojnych i przewidywalnych. Nie chcą przebywać z osobami, które nieustannie zwracają na siebie uwagę, bo o zgrozo grupa może zainteresować się także nimi. Ostatnią rzeczą, której pragnie introwertyk to bycie w centrum uwagi.

8. Muszą naładować baterie po spotkaniach towarzyskich

Po okresie, w którym introwertyk był zmuszony do wchodzenia w interakcje społeczne, zwłaszcza z dużymi grupami osób, nadchodzi czas na odpoczynek w samotności. Introwertycy muszą się zregenerować, by wrócić do naturalnego dla siebie stanu, ponieważ czas spędzony z innymi ludźmi wyczerpuje ich wewnętrzne siły.