Nikt z nas nie jest idealny, wolny od złych zachowań czy uprzedzeń. Wszyscy mierzymy się z różnymi demonami, miewamy gorszy nastrój, co czasem ma negatywne przełożenie na nasze postępowanie.

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, warto podjąć się pracy nad sobą, starając się być najlepszą wersją siebie. Jakie pozytywne cechy charakteru warto w sobie pielęgnować?

1. Empatia

Empatia, czyli współodczuwanie i akceptacja dla potrzeb swoich, jak i innych ludzi. Nikt z nas nie lubi być osądzany, dlatego nawet w przypadku popełnienia przez drugą osobę błędu, warto z nią porozmawiać, wysłuchać, spróbować zrozumieć jej sposób myślenia, ponieważ daje nam to możliwość szerszego spojrzenia na daną sytuację.

Jeśli przykładowo przyjaciółka nadal jest w związku z partnerem, który stosuje wobec niej przemoc, to nazwanie jej głupią, uświadamianie, że źle postępuje, może doprowadzić do tego, że zacznie przed nami ukrywać swoje problemy.

Dzięki empatii możemy dostrzec, że za jej postępowaniem kryje się ogromny lęk, niepewność, mnóstwo obaw, z którymi nie ma zasobów, by sobie poradzić. Jeśli natomiast nasz partner zgubi klucze, to słowa „a nie mówiłam, żebyś nie trzymał ich w kieszeni?” również niczego nie wniosą, on prawdopodobnie doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Jeśli zależy nam, aby bliscy byli wobec nas szczerzy, chcemy budować z nimi głębokie relacje emocjonalne, powinniśmy być wobec nich empatyczni.

2. Kreatywność

Kreatywność to umiejętność twórczego myślenia. Dzięki tej zdolności możemy pisać, rysować, tworzyć, wymyślać wynalazki, rozwijać zdolności kulinarne, wykorzystywać swoją wyobraźnię do realizowania różnych pomysłów.

Tak naprawdę możliwości jest nieskończenie wiele, jedynym ograniczeniem jest jedynie nasz umysł, dlatego warto ćwiczyć swój mózg, podejmować się różnych wyzwań i wychodzić ze strefy swojego komfortu.

Nawet jeśli w jakiejś dziedzinie nie odniesiemy spektakularnego sukcesu, to sam fakt próbowania tego w jakiś sposób już nas rozwija.

3. Szczerość

Szczerość polega na wyrażaniu tego, co się myśli zgodnie z rzeczywistością. Bycie uczciwym wobec innych sprawia, że cieszymy się dużym zaufaniem, a ludzie uważają, że można na nas polegać.

Wiele osób zapomina o tym, że szczerym należy być nie tylko wobec innych, ale również wobec samego siebie.

Mamy tendencję do tego, by usprawiedliwiać się za wszelką cenę, umniejszać swoje małe grzeszki, przy jednoczesnym wyolbrzymianiu zachowań drugiej osoby, dzięki czemu wypadamy lepiej nie tylko w oczach innych, ale i swoich. Warto też pamiętać, że szczerość do bólu nie zawsze jest dobrym pomysłem.

4. Cierpliwość

Cierpliwość to umiejętność znoszenia trudnych okoliczności i wyrozumiałość dla sytuacji, gdy nie możemy mieć w tej chwili tego, na czym nam zależy. Jest to cecha, która pomaga między innymi w tym, by nauczyć się czegoś, co wymaga od nas czasu i poświęcenia, np. języka obcego, jazdy na nartach itd.

Cierpliwość jest potrzebna również w sytuacjach, gdy jesteśmy narażeni na stres. Złość i irytacja nie sprzyja temu, by rozwiązać problem, o wiele lepiej się wyciszyć i na spokojnie przeanalizować sytuację, możliwości poradzenia sobie z nią.

5. Asertywność

Asertywność to zdolność wyrażania swoich opinii i emocji nawet wbrew poglądom innych. To niezbędna cecha, jeśli zależy nam na tym, by inni nie przekraczali naszych granic i nie manipulowali nami.

Jako osoby asertywne budujemy relacje oparte na szczerości, a swoje myśli i poglądy wyrażamy bez obaw przed krytyką. Największą korzyścią jest jednak poczucie, że kontrolujemy swoje życie i samodzielnie podejmujemy decyzje dotyczące tego, co bezpośrednio dotyczy nas samych.

6. Wytrwałość

Wytrwałość to inaczej stanowczość i stałość w swoim działaniu. To cecha osobowości, która sprawia, że dążymy do osiągnięcia celu, niezależnie od przeszkód i niepowodzeń.

Nawet w przypadku niepowodzeń, potrafimy się podnieść i nadal walczyć. Tylko dzięki wytrwałości jesteśmy w stanie osiągnąć w życiu sukces i zwyciężyć. Nawet za ogromnym talentem zwykle stoi ciężka praca, która pomogła w tym, by się on w pełni rozwinął.

7. Ciekawość

Ciekawość, to chęć poznania czegoś, zgłębienia tego, a także otwartość na nowe rzeczy. Ta cecha wpływa pozytywnie na nasze pragnienie wiedzy, zainteresowanie tym, co się dzieje wokół nas, badanie otaczającej nas rzeczywistości, co przekłada się na lepsze rozumienie jej.

Ciekawość jest generatorem rozwoju każdego człowieka i prowadzi do postępu całej ludzkości. Sprawia, że nawet w starszym wieku, pozostajemy młodzi duchem.

8. Zaradność życiowa

Zaradność życiowa to nie tylko umiejętność radzenia sobie z sytuacjami, które stawia przed nami los, ale również wychodzenie z inicjatywą, by poprawić komfort i jakość naszego życia.

Osoba zaradna jest wytrwała, przedsiębiorcza, ma głowę pełną pomysłów, które sukcesywnie stara się realizować. Jest to cecha, która doskonale sprawdza się w pracy, ale również jest doceniana przez partnerów, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa.