Zwykło się mawiać, że dobro wraca. Nie jest to jednak pusty slogan. Bycie serdeczną osobą przynosi bowiem wiele korzyści. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że dzięki życzliwości oraz szczeremu uśmiechowi możesz w znaczny sposób poprawić jakość swojego życia? Jeśli nie, to już spieszymy z wyjaśnieniami!

Czy współcześnie opłaca się być dobrym człowiekiem? Udowadniamy to!

W natłoku codziennych obowiązków bardzo łatwo zapomnieć o tym, aby na każdym kroku być dobrym człowiekiem, a także emanować życzliwością w stosunku do innych. Jednakże nigdy nie jest za późno, by zmienić o 180 stopni swoje nastawienie do otaczającej rzeczywistości.

Naukowcy dowiedli, iż samo uśmiechanie się zwiększa nasze pokłady serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia. Ba, jest to szalenie zaraźliwe. Jeśli nie wierzysz, podejdź do lustra i unieś kąciki ust, a na własnej skórze przekonasz się, że to naprawdę działa.

Czy opłaca się być dobrym człowiekiem?

Zadane pytanie wydaje się błahe. Pomyśl jednak, czy kiedykolwiek poświęciłeś czas, aby się nad nim odrobinę zastanowić. Jeżeli nie, to najwyższa pora to zrobić. Uwaga, mały spojler: dobrym człowiekiem zdecydowanie warto być!

Zarówno życzliwa, jak i pozytywna postawa niesie za sobą bezliku konkretnych profitów. W ramach tego artykułu pochylimy się nad trzema najważniejszymi z nich. Mowa o lepszym samopoczuciu, odwzajemnianej sympatii ze strony innych, a również wracającym dobru.

Wymierne korzyści z bycia dobrym człowiekiem

1. Bycie dobrym korzystnie wpływa na pracę mózgu

Warto pamiętać, że życzliwość nie wpływa tylko i wyłącznie na nas. Sprawia bowiem, że lepiej czują się również nasi bliscy. Badania z zakresu psychologii jednoznacznie wskazują na dodatkowe korzyści, które wynikają z bycia dobrym człowiekiem.

Można je zauważyć w działaniu obwodów nerwowych mózgu. Podczas czynienia dobra tworzą się ścieżki neuronowe pobudzające naturalny przepływ endorfin oraz neuroprzekaźników wpływających na poprawę nastoju. Dobre samopoczucie wpływa wymiernie na proces magazynowania energii oraz motywacji, dzięki którym ma się siłę na codzienne czynności.

2. Inni będą chcieli z tobą przebywać

W ramach małego eksperymentu odpowiedz sobie na pytanie, z jakimi osobami lubisz spędzać czas? Pomocnymi i koleżeńskimi, czy egoistycznymi i opryskliwymi? Traktuj innych w taki sposób, w jaki sam chciałbyś być traktowany. Wówczas oni odpłacą ci się w identyczny sposób.

W stwierdzeniu, iż osoby, które na co dzień częściej się uśmiechają oraz roztaczają przyjazną atmosferę, są w towarzystwie postrzegane pozytywniej i milej, nie ma nic odkrywczego. To oczywistość. Będąc dobrym, pozytywnie nastawionym do życia człowiekiem, przyciągniesz do siebie niczym za sprawą niewidzialnego magnesu pogodnych ludzi.

3. Dobrzy ludzie wiodą szczęśliwsze życie

Według wyników badań przeprowadzonych przez doktora Martina Seligmana oraz zespół badawczy z University of Pennsylvania pod jego kierownictwem osoby dobre i życzliwe są szczęśliwsze.

Każdy z uczestników, który wziął udział w tym doświadczeniu, stworzył list ze słowami podziękowania dla wybranej przez siebie persony, która nie została doceniona za swoją pomoc bądź też inny dobry uczynek. Ci, który to zrobili, niemal od razu poczuli się o wiele szczęśliwsi. Co więcej, korzyści związanych w sposób bezpośredni z tym stanem ducha odczuwali jeszcze przez następne tygodnie.