Introwertykiem jest przynajmniej co trzecia osoba, z którą nawiązujemy kontakt. Jeśli więc wchodzimy do pomieszczenia, w którym stoi dziesięć osób, aż trzech z nich mogą dotyczyć opisane w tym artykule treści! Sporą grupę osób w społeczeństwie, określaną mianem introwertyków, charakteryzują cechy, które mają wpływ na funkcjonowanie w związkach.

Jeśli ciekawi Cię, jacy są introwertycy w relacjach romantycznych, czytaj dalej!

Introwertyk a związek – jacy są introwertycy w miłości?

Ostrożność w wyrażaniu uczuć

Introwertycy to osoby, które najczęściej nie dają ponieść się emocjom i nie wyrażają uczucia od razu. Wolą przemyśleć dokładnie sytuację, poczekać na dobry moment i nie działać pochopnie. Czasem przeradza się to nawet w długie lata ukrywania zauroczenia! Z kolei będąc już w związku, z reguły swoje uczucia wobec partnera introwertycy okazują poprzez czyny, a nie słowa.

Ucieczka od nadmiaru wrażeń

Natłok wrażeń potrafi być dla osoby introwertycznej bardzo stresujący. Warto o tym pamiętać, bo najczęściej właściwe zaplanowanie czasu ograniczy szansę na to, że introwertyk poczuje się źle i będzie musiał wyjść. Nie powinniśmy robić czegoś na siłę i pchać zmęczonego i zirytowanego introwertyka w kierunku kolejnych doznań.

Dobrze jest nie zapełniać całego grafiku szeregiem atrakcji, lecz przewidzieć chwile przerwy i zrobić miejsce dla spontaniczności. W zależności od potrzeb i samopoczucia, introwertyk sam wtedy zdecyduje, na co ma w danym momencie ochotę. Unika się wtedy przeciążenia i obniżenia samopoczucia.

Unikanie „skoków na głęboką wodę”

Jeśli chcesz zapoznać partnera-introwertyka z rodziną, nie organizuj wielkiego i hałaśliwego spotkania. Pomyśl raczej o czymś spokojnym i dostarczającym niewiele stresu, takim jak popołudniowa herbatka z rodzicami. Dla introwertyka ważne jest także poczucie, że w razie potrzeby będzie mógł w każdym momencie opuścić grupę i nie mieć wyrzutów sumienia.

Możecie więc razem ustalić hasło, które użyte w rozmowie będzie oznaczało, że już niedługo żegnajcie się i wychodzicie. Nie będzie wtedy niezręcznie, a już sama świadomość, że gdy introwertyk będzie chciał, wrócicie do domu, uspokoi go i poprawi nastrój.

Wybór spokojnych miejsc

Introwertyka z reguły nie poznasz na hucznej imprezie u znajomych albo w dyskotece cieszącej się największą popularnością w mieście. Spędza on czas w znacznie spokojniejszych miejscach i to tam woli zawierać nowe znajomości. Nie próbuj na siłę wyciągać go na imprezy, a zamiast tego zaproponuj herbaciarnię, małą i klimatyczną restaurację, spacer po parku albo pójście razem do biblioteki.

Podróże poza sezonem

Nie licz na to, że introwertyk będzie zafascynowany możliwością zwiedzenia ogromnej i tłocznej stolicy europejskiej w sezonie turystycznym.

O wiele bardziej zainteresuje go możliwość wyjazdu gdzieś, gdzie panują cisza i spokój, a innych podróżników praktycznie się nie widuje. Wymarzoną wizją urlopu może być też otoczenie się niewielką grupką znajomych i wieczory z planszówkami. Bardziej turystyczne rozwiązania wchodzą w grę głównie poza sezonem.