Jak interpretować kryzys w związku i czy zawsze musi oznaczać koniec uczucia?

Wiele par obawia się tego, że prędzej czy później ich związek będzie przeżywał kryzys. Jak się jednak okazuje, jest to całkiem naturalna kolej rzeczy. Zdecydowana większość związków jej nie uniknie.

Niemniej jednak, kryzys wcale nie musi oznaczać końca miłości i relacji. Warto byłoby jednak czegoś się na jego temat dowiedzieć. Przede wszystkim, należy poznać przyczyny kryzysu oraz oczywiście skuteczne metody walki z nim.

Pierwszy kryzys w związku – kiedy?

Zdecydowana większość osób będących w związkach pragnie wiedzieć, kiedy pojawia się pierwszy kryzys w relacji. Od razu należy jednak zaznaczyć, że na postawione w ten sposób pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Według psychoterapeuty Jurga Williego pojawia się on jednak jeszcze w trakcie tworzenia relacji. Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy związek będzie wchodził w kryzys nieco inaczej. Trudności mogą pojawić się na dowolnym jego etapie. U niektórych pojawią się na początku związku, u innych wówczas, gdy będzie on już dojrzały. Kryzysy mogą być wywoływane przez różne czynniki i mają tendencję do nawracania, jeżeli nie pracuje się nad ich przyczynami.

Czym jest i jak długo trwa kryzys w związku?

Związek należy traktować jako proces. Ulega on bowiem ciągłym przeobrażeniom. Nie każdy kryzys pojawiający się w relacji należy traktować jako coś zagrażającego i patologicznego. Niektóre kryzysy mogą skutkować wejściem związku na wyższy poziom, o ile odpowiednio się do nich podejdzie. Bardzo ważne jest więc to, aby partnerzy potrafili wczuwać się w swoje emocje i osiągać kompromisy.

To, jak długo będzie trwał kryzys w związku zależy w dużej mierze od jego dynamiki. W niektórych relacjach kryzysy trwają kilkanaście dni, w innych miesiące, a w jeszcze innych lata. Niestety, im dłużej trwa kryzys, tym większe jest prawdopodobieństwo tego, że związek zakończy się rozstaniem. Nie wszystkie kryzysy można bowiem przezwyciężyć. Czasami partnerzy różnią się od siebie zbyt mocno, aby można było kontynuować dalej relację. Zakończenie źle rokującego związku należy jednak uznać za przejaw dojrzałości oraz rzecz jasna rozsądku.

W jaki sposób manifestuje się kryzys w związku?

Kryzys w związku może mieć naprawdę różne oblicza. Przede wszystkim, warto zdawać sobie sprawę z jego przyczyn. Nierzadko są nimi brak intymności, seksu, a także nieliczenie się ze zdaniem drugiej osoby. Jeżeli zauważamy, że nasz partner nie poświęca nam tak dużej ilości czasu, jakiej potrzebujemy, może to być zwiastun nadchodzącego kryzysu. Należy przyjrzeć się swojej codzienności w związku.

Czy relacja wciąż jest dla nas tak samo satysfakcjonująca jak wcześniej? Jeżeli nie, czy chcemy i możemy to zmienić? A może zmiana nie jest w zasięgu naszych możliwości, bo partner nie dostrzega problemu? Warto szczerze odpowiedzieć sobie na te pytania. Żadnego kryzysu w związku nie da się przezwyciężyć w pojedynkę i należałoby mieć tego świadomość.

W jaki sposób walczyć z kryzysem w związku?

Walka z kryzysem w związku wymaga współpracy obojga partnerów. W przeciwnym bowiem razie mowy o sukcesie być niestety nie może. Na pewno warto przyjrzeć się sposobowi, w jaki traktujemy drugą osobę. Jeśli nie poświęcamy jej wystarczającej ilości czasu, dobrym pomysłem może okazać się wyjście naprzeciw oczekiwaniom partnera. Należy także robić wszystko, aby nie dać dojść do głosu gwałtownym emocjom.

Warto rozładowywać je w zdrowy sposób, na przykład poprzez sport. Nie należy natomiast decydować się na długie kłótnie z partnerem, które mogą do niczego nie doprowadzić. Wzajemne wyzwiska nie są tym, co pozwoli nam pokonać kryzys.