Niezależność to niezwykle pożądana cecha, która nie tylko czyni nas atrakcyjniejszymi, ale i pozwala na zachowanie psychicznej równowagi. Osiągniecie takiego stanu z pewnością nie jest proste, zwłaszcza jeśli należymy do osób wrażliwych, rozpamiętujących porażki i bardzo biorących do serca zdanie innych. Zmiana w człowieka niezależnego, nie jest jednak niemożliwa, kiedy zastosujemy się do poniższych zasad.

1. Pokochaj samego siebie

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia jakichkolwiek zmian powinna być akceptacja swojej osoby. Często jesteśmy wobec siebie zbyt surowi. Nie dostrzegamy naszych sukcesów, skupiając się wyłącznie na porażkach. Patrząc w lustro, widzimy wyłącznie defekty i niedoskonałości, a nie dostrzegamy atutów, które należy podkreślać.

Zanim znowu skarcisz się w myślach, zatrzymaj się i pomyśl o swoich zaletach. Nawet jeśli inni nie dostrzegają części Twoich cech, to ty najlepiej znasz siebie i swoje mocne strony. Pamiętaj, żeby być dla swojego ciała i umysłu najlepszym przyjacielem.

2. Bądź asertywny

Nie bój się odmawiać drugiej osobie, jeśli czujesz się wykorzystywany. Na pierwszym miejscu stawiaj przede wszystkim swój własny komfort. Nie powinny zdarzać się sytuacje, w których łamiesz swoje zasady na rzecz innego człowieka. Nie możesz przede wszystkim podejmować decyzji, przez które nie żyjesz w zgodzie ze samym sobą.

Warto również wyzbyć się strachu przed wyrażaniem własnych opinii. Jeśli chcesz stać się osobą niezależną, pewną siebie, atrakcyjną dla otoczenia, musisz mieć własne zdanie na różne tematy. Nawet jeśli Twoje poglądy mogą nie być populistyczne, nie próbuj dopasowywać się do reszty społeczeństwa. Nie ma niczego złego w fakcie, że nie zgadzasz się z Twoim przedmówcą. Jeśli w sposób kulturalny, przedstawisz swój punkt widzenia, nikt nie powinien mieć Ci za złe innego spojrzenia na daną sytuacje, a wręcz możesz zyskać jako osoba odważna i asertywna.

3. Wybierz swój cel w życiu

Określ swój życiowy cel, który będzie Cię napędzał, dostarczał pozytywnej energii oraz motywował do działania. Pamiętaj, że pod tą myślą, nie kryje się dążenie do czegoś za wszelką cenę. Główną ideą jest wiara we własne możliwości oraz moc sprawczą. Nie pozostawiaj swojego życia wyłącznie przypadkowi, lecz stań się przysłowiowym ,,kowalem własnego losu”.

Pragniesz pięknie rysować, mimo iż nie posiadasz wrodzonych zdolności plastycznych? Zapisz się na kurs, zakup odpowiednie przybory, po prostu wykorzystaj wszystkie swoje możliwości. Gdy udowodnisz samemu sobie, że jesteś w stanie spełniać swoje marzenia, Twoja samoocena automatycznie wzrośnie.

4. Weź odpowiedzialność za swoje czyny

Człowiek niezależny nie tylko akceptuje samego siebie, jest asertywny i cierpliwie dąży do celu, ale i nie boi się wziąć odpowiedzialność za swoje czyny i wybory. Pozbądź się negatywnych emocji względem innych osób, obarczając ich winą za swoje porażki.

Pamiętaj, że to Twoje życie i to Ty podejmujesz pewne decyzje. Nie pozwól, by ktoś przejął stery w sprawach dotyczących Ciebie. W ten sposób nie tylko tracisz swoją niezależność i autonomię, ale i ryzykujesz utratę dotychczasowej relacji. W przypadku, gdy wybór, który został dokonany w Twoim imieniu okaże się niewłaściwy, będziesz odczuwać ogromny żal wobec Twojego doradcy.

5. Żyj świadomie 

Świadomość to jeden z ważniejszych elementów długiej i niełatwej drogi do niezależności. W jej osiągnięciu, pomoże Ci przede wszystkim joga i medytacja. Praktykowanie tych czynności pozwoli Ci otworzyć swój umysł. Nawiążesz również kontakt ze swoim ciałem. Medytacja pozwoli Ci na wyciszenie, pozbycie się negatywnych emocji, a nawet przepracowanie traum i lęków.

Osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z jogą i medytacją, wskazują również, że dzięki tym praktykom, pozbyły się złych nawyków na rzecz tych dobrych. Nie bez przyczyny eksperci mówią, że świadomość zaczyna się właśnie na macie. Świadomy człowiek, to właśnie niezależny człowiek, który dostrzega potęgę własnego umysłu, a także kreuje swoje wymarzone życie i spełnia własne potrzeby.