Śpiulkolot”, „Dzban” – czy pamiętacie Młodzieżowe Słowo Roku poprzednich lat? W 2022 również kilka słów walczy o ten tytuł. „Stegna”, „essa” rywalizują ze słowem „Gilbert”, które ma największe szanse wygrać tę rozgrywkę. Nie chodzi tutaj o męskie imię ani o sól fizjologiczną. Słowo zostało wymyślone przez jednego z TikTok’erów, jego apel o oddanie głosów na to słowo zostało już odtworzone 2,5 miliona razy.

W tym roku już po raz 7 zostanie wybrane Młodzieżowe Słowo Roku. Plebiscyt ten organizowany jest przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Słowa „XD” oraz „jesieniara” zdobyły ten zaszczytny tytuł w poprzednich latach, jakie słowo wygra w 2022 roku?

W pierwszym etapie, który kończy się 8 listopada internauci zgłaszają swoje propozycje na takie słowo. Jury przeanalizuje wszystkie zgłoszenia, z których zostanie wybranych 20 najpopularniejszych pozycji. W terminie od 15 do 30 listopada internauci będą mogli głosować na najpopularniejsze słowo według nich. Głosowanie będzie odbywać się za pomocą formularza.

Co znaczy „Gilbert”?

Iatwogang jest TikTok’erem, który sprawił, że słowo Gilbert stało się tak popularne. Niesamowite jest to, że wystarczył mu zaledwie dzień, aby nowe słowo trafiło do wielkiej rzeszy użytkowników. Gilbert jest postacią z filmików wspomnianego TikTok’era. W jednej ze scen sugeruje on, żeby to właśnie imię Gilbert było Młodzieżowym Słowem Roku 2022. W tejże scence autor pokazuje jak uzupełnia formularz zgłoszeniowy na stronie PWN. W rubryce: znaczenie słowa wpisuje — geniusz.

Iatwogang zapowiedział, że jeżeli proponowane słowo wejdzie do najlepszej 10 to wpłaci 1000 zł na cele charytatywne. W kolejnym filmiku TikToker wykonuje przelew, ponieważ wierzy w powodzenie akcji. Dodatkowo podbija stawkę i zapowiedział, że jeżeli słowo Gilbert wygra w plebiscycie to on zrobi sobie okolicznościowy tatuaż.

W Internecie wrze

W Internecie aż wrze z powodu akcji Iatwogang’a. Pierwszy filmik dotyczący zgłoszenia słowa bardzo szybko zyskał aż 2,4 mln wyświetleń, natomiast drugi filmik informujący obserwujących o tatuażu – 1,4 mln. Fani wierzą w powodzenie akcji, motywują go pozytywnymi komentarzami.

Wszystko przełożyło się na inne portale społecznościowe. Ludzie chętnie używają nowego słowa, jednak nie wszyscy wiedzą co ono znaczy. Osoby znające znaczenie słowa „Gilbert” zastanawiają się, czy powinno ono zyskać miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022.

Rezultaty poznamy na początku grudnia.