Narcyzi na swoje ofiary wybierają ludzi, którzy mają zasady moralne, wierzą w prawdę i są uczciwi Według ogólnej opinii psychopaci znajdują się w zamkniętych szpitalach dla psychicznie chorych. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że żyją oni wśród nas, tak samo, jak osoby narcystyczne. O dziwo te osoby nie charakteryzują się dziwnym zachowaniem. Nie siedzą godzinami przed lustrem, nie „pstrykają” sobie zdjęć na każdym rogu.

Potrafią ukrywać swoje prawdziwe oblicze przez wiele lat. Dlatego warto poznać kilka charakterystycznych cech, które pomogą nam rozpoznać te osoby przed nawiązaniem głębszej relacji. Portal Psychologytoday.com przygotował, krótki opis cech, które charakteryzują osoby o skłonnościach psychopatycznych i narcystycznych. Przeczytaj i sprawdź, czy ktoś z Twojego otoczenia nie ukrywa swojego prawdziwego „ja”.

1. Oczekiwanie specjalnych względów.

W każdej relacji ważne jest, aby dbać o potrzeby swoje, ale także i partnera. Wpływa to pozytywnie na związek.

Osoba narcystyczna z natury jest egoistą. Pragnie zwrócić na siebie całą uwagę. Nie liczą się potrzeby drugiej osoby, liczy się tylko „ja” i „moje”. Często popada w samouwielbienie i oczekuje, że druga strona będzie go/ ją adorować. Każde słowo krytyki może skończyć się awanturą

2. Mówi o tym samym, ale za każdym razem inaczej.

Psychopata lubi opowiadać każdemu tę samą historię. Niestety każdy słuchacz otrzymuje inną wersję zdarzeń, a narrator często gubi się co i komu powiedział. Narcyz bardzo często zostaje złapany na tym, że nadmiernie koloryzuje swoje opowiadanie lub zwyczajnie kłamie. Powoduje to u niego agresję i złość. Poza tym nigdy nie przyzna się do błędu i kłamstwa.

3. Stawia rozmówce w niekomfortowej sytuacji.

Osoba ze skłonnościami psychopatycznymi i narcystycznymi potrafi bardzo dobrze manipulować drugą osobą.

Umie odpowiednio podejść do swojej ofiary i wykorzystać ją psychicznie, gdy ta nawet tego nie podejrzewa. Najczęściej robi to w towarzystwie innych osób. W ten sposób może upokorzyć drugą osobę, a tym samym podnieść swoją samoocenę. Dzięki takim sytuacjom czuje się dużo lepiej psychicznie, nie zważając na to, że skrzywdził drugą osobę.

4. Zdradza własne tajemnice.

Normalne osoby starają się ukryć swoje tajemnice tak, by nikt ich nie odkrył.

Psychopata bez trudu zdradza każdy sekret ze swojego życia po to, by zwrócić na siebie uwagę innych. Nawet najgłębiej skrywane tajemnice wychodzą na światło dzienne. Psychopata myśli, że dzięki temu zaimponuje swoim rozmówcom, będzie dla nich bardziej atrakcyjny.

5. Wykazuje szczególne zainteresowanie własną osobą.

Osoba o skłonnościach narcystycznych nigdy nie słucha swojego rozmówcy. Jego problemy i poglądy są dla narcyza nieistotne.

Zainteresowanie okazuje tylko wtedy, gdy chce wykorzystać słabość drugiej strony. Mimo wszystko zawsze dąży do tego by rozmowa krążyła wokół jego osoby. Najważniejsze jest jego samopoczucie, poglądy i wspomnienia, wszystko inne jest nieważne. Na ten typ ludzi należy uważać, nie warto się z nim wiązać, ponieważ może się to źle skończyć.

WAŻNE. Powyższe porady nie są poradą specjalistyczną. W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.