Im jesteś mądrzejszy, tym bardziej selektywny się stajesz.

Zazwyczaj ludzie o wysokim poziomie inteligencji mają niewiele przyjaciół. Dużo trudniej znaleźć im kogoś, z kimś dobrze by się dogadywali. Często zdarza się, że nawet nie chcą ich szukać. Wolą spędzać wolny czas samotnie, poświęcając swojemu się hobby lub w gronie najbliższej rodziny.

Zdają sobie sprawę, że obniżanie lotów w celu przypodobania się innym, nie przynosi im żadnych korzyści. Zamiast tego preferują poświęcenie się opiece nad zwierzakiem. Nie chcą zmuszać się do spędzania czasu z osobami, za którymi nie przepadają tylko po to, aby mieć przyjaciół.

Różnica między przyjacielem a znajomym

Znajomi to ludzie, z którymi spotykamy się dość rzadko, czasem w przelocie wymienimy parę zdań. Z kolegami i koleżankami zwykle umawiamy się na piwo bądź kawę i plotki. Natomiast przyjaciele to wyjątkowe osoby, takie, na których zawsze możemy liczyć.

Na to miano trzeba sobie zasłużyć. Jeśli nauczymy się rozróżniać te terminy, dojdziemy do wniosku, że znalezienie prawdziwych przyjaciół nie jest takie proste, a posiadanie tylko jednego lub dwóch przyjaciół wcale nie jest przywarą.

Nie masz przyjaciół? To nie powód do wstydu

Satoshi Kazanawa z London School of Economic poddała badaniom grupę 15 000 osób o różnym ilorazie inteligencji. Dotyczyło ono poziomu zadowolenia w dwóch sytuacjach: gdy byli sami i gdy przebywali w towarzystwie.

Co z tego wynikło?

Osoby mniej inteligentne były szczęśliwsze w towarzystwie innych osób. Ich poziom zadowolenia był tym większy, im więcej znajomych znajdowało się wokół nich. U ludzi o wyższym poziomie inteligencji wyglądało to zupełnie inaczej, czuli się o wiele lepiej w samotności.

Dlaczego tak się dzieje?

Inteligentni szybciej dostrzegają fałsz w zachowaniu innych, dlaczego trudniej im obdarzyć kogoś nowego zaufaniem. Nie chcą udawać, że wszystko jest w porządku, kiedy wiedzą, że to nie prawda. Wolą więc towarzystwo osób, które dobrze znają.

Badacze doszli też do wniosku, że osoby bardziej inteligentne po prostu nie potrzebują przyjaciół. Umieją same sobie zorganizować życie i wolny czas, więc nie zależy im na wsparciu ze strony innych. Jeśli już poszukują relacji, to chciałyby poznać kogoś, kto ich zainspiruje. Nie interesują ich relacje na zasadzie „coś za coś”.

Nie są też konformistami, wolą samotność niż wchodzenie w relacje z kimś, kogo nie do końca akceptują. A tak naprawdę nigdy nie będą samotni, bo zawsze wypełnią sobie pustkę jakimś ciekawym zajęciem lub zabawą z pupilem.