Każdy związek przechodzi przez swoje różne etapy. Wiąże się to z emocjonalnym podnieceniem, poznawaniem się, nowymi sytuacjami (mieszkanie razem, szukanie pracy, posiadanie dziecka) i faktem, że wszystko zmienia się w czasie.

W każdym związku są kryzysy, każdy zadaje sobie pytania, są dylematy, które czasami wywołują poważny lęk i niepokój. Dlatego warto znać te poszczególne etapy, aby lepiej zrozumieć, gdzie pojawiają się określone sytuacje. Dzięki takim informacjom często można złagodzić niepokój i wyeliminować wątpliwości.

Pierwszy etap: miłość romantyczna

Scena, która jest szczególnie powszechna w literaturze, filmach i spektaklach teatralnych. Każda historia ma początek, rozwój i koniec, zwykle szczęśliwe zakończenie. To okres, w którym emocje są największe i najsilniejsze. Obie strony odczuwają silne podekscytowanie, głównie ze względu na to, że jest to początek związku, jest wiele do odkrycia i nauczenia się. W tym momencie pojawia się przysłowie „motyle w żołądku”. W tym czasie bardzo silnie uwalniane są w organizmie serotonina (daje uczucie przyjemności) i testosteron, który wywołuje u mężczyzn pragnienie seksu.

To właśnie w tej fazie związku najbardziej silna jest potrzeba seksualności. Niestety jest to także czas, kiedy potencjalny partner nie zauważa błędów, sygnałów, które powinny przeszkadzać. Burza hormonalna jest nieco ślepa, dzięki czemu związek jest doskonały. Dlatego jest taka różnica między naszymi opiniami, a opiniami naszych bliskich na temat osoby, z którą wchodzimy w bliską relację – oni widzą to, czego my nie widzimy.

Drugi etap: budowanie związku na stopniu przyjacielskim

To etap, w którym strony chcą stworzyć bliskość, chcą się nawzajem cieszyć sobą. To również czas budowania zaufania, lepszego poznania siebie i poznania nawyków. Bardzo często jest to trudny czas, bo po wielkim entuzjazmie przychodzi codzienność. Osoba, która nas oczarowała nie zawsze wygląda tak pięknie jak wcześniej, niekiedy nie ma dla nas czasu, ma ważniejsze rzeczy, pojawiają się problemy, których wcześniej nie było. Problemem staje się również znalezienie równowagi między byciem w związku a pozostawaniem niezależną jednostką.

Zdarza się, że to, co fascynowało po drugiej stronie, po pewnym czasie przestaje istnieć lub wręcz denerwuje. Na tym etapie relacji najważniejsze jest wzajemne uczenie się, zrozumienie i kompromis. Należy pamiętać, że kompromis to nie uległość jednej strony, ale zachowanie, w którym obie strony coś tracą, by zyskać coś nowego. Ta faza wymaga ciężkiej pracy obu stron, aby zbudować zupełnie nową jakość życia z drugą osobą.

Trzeci etap: poróżnienie

Jest to w pewnym sensie kontynuacja poprzedniego kroku. Pojawienie się kłótni i konfliktów wiele mówi o prawdopodobieństwie przetrwania związku. Obserwuj reakcję, zachowanie, radzenie sobie z emocjami partnera Nie wierz w mit, że relacje bez kłótni są doskonałe.

Spory lub ich brak nie wskazują na jakość związku. To idealny czas na naukę rozwiązywania problemów, zawierania wzajemnych kompromisów lub negocjacji w sposób nie krzywdzący partnera.

Czwarty etap: podsumowania

W każdym związku są momenty, w których pojawiają się wątpliwości. Codzienne życie sprawia, że poznanie drugiej połowy jest oczywiste: czyli, co lubi robić po powrocie do domu, jak spędza weekendy, z kim rozmawia przez telefon… boli, że ta przewidywalność jest nudna i przytłaczająca.

To etap, w którym najczęściej zdarzają się zdrady lub romanse, kiedy rodzi się przekonanie, że druga strona nie może już zaskakiwać, co często jest omylne. Niestety takie przekonania prowadzą do zmniejszenia atrakcyjności i namiętności. Dlatego warto zainwestować również w siebie. Masz zainteresowania, własną grupę znajomych, czyli obszary, których nie dzielimy z naszym partnerem. W ten sposób można rozwijać się indywidualnie, czerpać satysfakcję i radość z wykonywanych czynności. W związku bardzo ważne jest, aby nie zapomnieć o sobie.

Paradoksalnie nie tylko pozwala na indywidualny rozwój, radość i przyjemność, ale także zwiększa atrakcyjność, ponieważ to właśnie ta tajemnica silnie wpłynęła na atrakcyjność w pierwszym etapie związku.

Piąty etap: pojednanie

Jest to faza, która dotyczy relacji długoterminowych. Po fazie oceny, kiedy związek przetrwał kryzys, pojawia się chęć zbliżenia. Na tym etapie akceptujesz wady partnera, które wcześniej wydawały się niemożliwe do zaakceptowania. Jest to ważny etap, ponieważ widzimy siebie w naszym partnerze tak, jak widzimy siebie.

Ważne jest, abyś nie zatracił się w związku, abyś nie oddawał swojego życia na ofiarę dla dobra relacji. Bycie partnerem nie jest jedyną rolą, jaką dostajemy, oprócz bycia z kimś, jesteśmy także sobą, jednostką.

Jak przetrwać te etapy?

Obserwuj uważnie swojego partnera, jak lubi spędzać czas, jakie są jego potrzeby, do czego dąży w życiu, jakie są jego marzenia i wartości. Dzięki temu stwarzamy możliwość bycia blisko drugiego człowieka, lepszego zrozumienia jego zachowania i uświadomienia sobie, że osoba, z którą dzielimy życie, jest ciekawą postacią.